Toplumsal Katılım

Toplumsal Katılım

Doğuş Otomotiv’in toplumsal katılım politikası, şirketimizin etki alanı doğrultusunda içinde yaşadığı toplumun kaynaklarını verimli kullanarak sosyal refahın bir parçası olduğu konusunda toplumun sosyal onayını almak doğrultusunda oluşturulmuştur. Bu amaçla 2017 yılı sonunda yenilediğimiz öncelikli alan çalışmamızda uzun yıllardır önemli yatırımlar yaptığımız Trafik Hayattır! Platformu öne çıkmakta ve gelecekteki toplumsal katılım faaliyetlerimizi de bu yönde geliştirmemiz konusunda bizim için dengeli bir yol haritası oluşturmaktadır.

Trafik Hayattır! Platformu

Doğuş Otomotiv, toplumda trafik konusundaki genel sorumluluk, bilinç ve algıyı pozitif yönde artırmak amacıyla 2004 yılında “Trafik Hayattır!” sloganıyla başlattığı toplumsal katılım amaçlı faaliyetlerini 15 yıldır kesintisiz sürdürmektedir.

Trafik Hayattır! Platformu, sektörün en uzun soluklu kurumsal sorumluluk programı olarak 15 yılı aşkın süredir trafik güvenliği konusunda her yaş grubundan bireylerin trafikteki davranış ve alışkanlıklarını değiştirecek, toplumun bilinçlenmesini sağlayacak, farklı hedef kitlelere yönelik bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir. Platform, trafikteki olumlu kültür dönüşümünün yaşamın her alanına pozitif katkı yapacağına ve yaşanabilir şehirler ve yarınlar bırakacağına inanmaktadır. Trafik Hayattır! Platformu, 2018 yılına ödülle başlamış ve Nil Karaibrahimgil ile gerçekleştirilen jingle projesi, Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından “Yılın Sosyal Sorumluluk Projesi” ödülüne layık görülmüştür. 5-14 yaş grubunun trafik kazalarından en çok etkilenen gruplardan biri olması ve trafikte çocuk güvenliği konusunun ülkemiz için hayati bir öneme sahip olması nedeniyle 2016 yılında başlatılan “Trafikte Çocuk Güvenliği” projesi, 2018 yılında da Trafik Hayattır! platformunun odak noktası olmayı sürdürmüştür. Trafikte ve araç içinde çocuk güvenliği konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yıl boyunca birçok farklı mecrada tanıtıcı, eğitici ve destekleyici etkinlikler düzenlenmiştir. Bu çalışmaların başında, Trafik Haftası kapsamında, Emniyet Genel Müdürlüğü ile Ankara’da düzenlenen “Trafikte Çocuk Güvenliği” isimli zirve yer almıştır. Trafik Hayattır! Platformu’nun 2016 yılından itibaren özellikle üzerinde durduğu trafikte çocuk güvenliği konusunda gerçekleşen zirveye, T.C. İçişleri Bakanlığı da üst düzeyde katılmıştır. Zirvede Trafik Hayattır! Platformu’nun trafikte çocuk güvenliği konusunda marka sözcüsü Prof. Dr. Üstün Dökmen ve Radyo Trafik yetkilileri, trafikte çocuk güvenliği için anne ve babaların bilinçlendirilmesi, çocuklara trafikte ve pek çok alanda sınır koymanın sonuçları ve sağlıklı anne, baba, çocuk etkileşimi konularında bilgi aktarmıştır.

Yaklaşık 250 kişinin katıldığı zirvede ayrıca düzenlenen yarışma ile kazanan katılımcıya çocuk otomobil koltuğu hediye edilmiştir. Platformun 2018 yılı için toplumun geniş bir kesimine ve özellikle gençlere ulaşmak için başlattığı en önemli çalışma ise, Türkiye’de tüm radyo dinleyicilerinin yüzde 8’ine hitap eden Kral FM ile yapılan işbirliği olmuştur. Oğuzhan Koç, Pinhani grubunun kurucusu ve solisti Sinan Kaynakçı, Derya Uluğ, Gripin grubu, Emre Aydın ve Cem Belevi gibi pop müziğin sevilen isimleri, Kral FM ve Kral Pop TV aracılığıyla trafikte çocuk güvenliği, emniyet kemeri kullanımı, trafikte cep telefonu kullanımı ve hız konusunda toplumun tüm kesimlerinde trafikte güvenlik bilincinin oluşması için mesajlar vererek “Trafik Hayattır!” demişlerdir. Çalışma çerçevesinde ayrıca, Mehmet Akbay’ın hazırlayıp sunduğu “Mehmet’in Gezegeni” adlı radyo programına Trafik Hayattır! platformunun araçta çocuk güvenliği konusundaki marka sözcüsü Prof. Dr. Üstün Dökmen de konuk olarak katılmıştır.

Böylece katılımcıları trafikte çocuk güvenliği ile ilgili detaylı bilgilendirme imkânı bulunmuş, ayrıca, çalışmayı somutlaştırmak amacıyla Mehmet Akbay’ın radyo programında sorduğu trafikle ilgili sorulara doğru yanıt veren gençlere güvenli sürüş eğitimi verilmiştir. Eğitimlerin 2019 yılında da devam etmesi planlanmaktadır. 2018 yılında devam eden çalışmalardan bir diğeri ise, 2016 yılında başlayan “Trafikte Anne ve Çocuk Güvenliği Eğitimleri” olmuştur. 2004 yılından bu yana sağladığı bilgi birikimini sadece kendi grup çalışanlarına değil, sorumlu vatandaş olarak kamu ve özel kurum çalışanlarına da yaymayı amaçlayan platform, eğitimlerini bu kurumlarla genişletmiştir. Hamilelikte emniyet kemerinin ne şekilde bağlanması gerektiğinden çocuk koltuklarının araç içinde doğru konumlandırılmasına kadar birçok konuyu içeren eğitimlerle, çeşitli kamu ve özel şirketlerden yaklaşık 200 katılımcıya ulaşılmıştır. Eğitim öncesi ve sonrasında uygulanan test sonuçları, eğitimlerin ne kadar başarılı olduğunun bir göstergesidir. Katılımcılar, eğitim öncesinde soruları %68 oranında doğru yanıtlarken, eğitim sonrasında bu oran %87’ye çıkmıştır.

Yıl içinde, Türkiye’de trafik kazalarının en yoğun yaşandığı dönem olan bayram tatilleri öncesi, trafikte çocuk güvenliği konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen yeni bir proje hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda “Trafik Hayattır! Çocukların Güvenliği için n11.com’da!” adlı bir kampanya başlatan Trafik Hayattır! platformu, proje kapsamında güçlü iki markayı bir araya getirmiştir. Araçta çocuk koltuğu kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan kampanya kapsamında çocuk oto koltuğu alımlarını teşvik etmek amacıyla çeşitli indirim olanakları sunulmuştur.

Toplumun yarınlarını oluşturan ve trafik kültürünün olumlu yönde değişmesini sağlayacak en önemli güç olan gençlerin trafik kazalarından korunmasını ve trafik güvenliği konusunda bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla başlatılan “Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi”, bugüne kadar 18 üniversitede 25.000’den fazla öğrenciye ulaşmıştır. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) tavsiye ettiği “Sosyal Seçmeli Ders” kategorisine alınan uzaktan eğitim, trafik güvenliği içeriğiyle üniversite SCORM sistemine giren ilk kurumsal sorumluluk projesidir. Yıl boyunca gerek trafikte çocuk güvenliği gerekse trafik güvenliği konularında olabildiğince geniş bir kitleye ulaşmak için sosyal medya aktif olarak kullanılmıştır.

Aralık 2018 itibarıyla Trafik Hayattır! platformunun Facebook hesabında yaklaşık 128.000 takipçiye erişilmiş olup, düzenli içerik paylaşımları ile toplumun her kesimine trafik konusunda bilgilendirici/eğitici fayda sağlanmıştır. 2017 yılı Kasım ayında trafik kuralları konusunda eğlenceli bir yaklaşımla trafik kurallarını hatırlatmak ve öğretmek için Varol Yaşaroğlu tarafından yaratılan Pictoos karakteri ile yayınına başlanan 3 adet animasyon filmi, 2018 yılında da 11 film ile devam etmiş ve yaklaşık 8 milyon gösterim sağlanmıştır.

Sosyal medyada t alanında ilk kez toplumsal katılım alanında uygulanan Facebook Chat Bot uygulaması üzerinden ehliyet sınavına gireceklere Millî Eğitim Bakanlığı onaylı önceki yıllarda çıkan ehliyet sınav soruları testi yapılmıştır. Katılımcıların sınav öncesi bilgisini ölçme imkânı sunulmuştur. Bu uygulamadan 150.000’in üzerinde katılımcı faydalanmıştır. Önceki senelerde birçok kez ödüle layık görülen Trafik Hayattır! platformu, yıl boyunca başarılarına yenilerini eklemeye devam etmiştir. Trafik Hayattır! platformu 2018 yılında da 2017’de olduğu gibi Capital dergisinin en iyi Kurumsal Sosyal Sorumluluk araştırmasında ilk 10 proje arasında yer almıştır. Trafik Hayattır! platformu kapsamında 2019 yılında da hedef kitle bazında interaktif projeler planlanarak, toplumun her kesiminde trafikte pozitif kültür yaratılmasına katkı sağlanacaktır.

Trafik Hayattır! Platformu ile ilgili detaylı bilgi için http://www.trafikhayattir.com/