İnsan Hakları ve İş’te Eşitlik

İnsan Hakları ve İş’te Eşitlik

Doğuş Otomotiv, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Türkiye’de sektöründe ilk imzacılardan birisi olarak aynı yıl yine ülkemizde ilk defa İnsan Hakları Politikası’nı açıklayan şirketler arasında yer almıştır. 2017 yılının son günlerinde yapılan yeni öncelik çalışmasıyla birlikte 2010 yılından beri stratejik olarak öne çıkarılan ve Doğuş Otomotiv’in yatırım yaptığı alanlar arasında yer alan İş’te Eşitlik Platformu doğrultusunda hayata geçirilen sistematik programlar önemini korumaya devam edecektir.

 

Cinsiyet Eşitliği

Doğuş Otomotiv, kadınların işgücüne katılımını artırmayı temel hedeflerinden biri olarak görmekte ve “İş’te Eşitlik” programı ile hem kadın çalışan sayısını artırmayı hem de onların karar mekanizmalarında daha etkin hale gelmesini amaçlamaktadır. İş’te Eşitlik Programı kapsamında kadın çalışanlara yönelik faaliyetlere 2019 yılında da devam edilmiştir. Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim Forumu tarafından “Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülüne layık görülen Doğuş Otomotiv bu alandaki ciddi duruşunu yansıtan yönetim kurulunda kadın temsilci oranıyla Türkiye’ye de örnek olmaktadır. 

Doğuş Oto’larda kadın istihdamını arttırmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında , Meslek Lisesi ziyaretleri ile kız öğrencilere çalışma ortamını anlatan sunumlar yapılmış, bu liselerden Doğuş Oto atölyelerine kadın çalışan istihdamına devam edilmiştir. “TEV İşbirliği ile Genç Kadınlar Gelişim Projesi” kapsamında da TEV bursiyeri kız öğrencilere yönelik bir mentorluk programı tasarlanmıştır.

 

“İşte Eşitlik” platformunun çalışmaları doğrultusunda, şirketimizde kadınlara özel koçluk ve mentorlük eğitimleri sağlanmakta, bir üst yönetim seviyesine hazırlanmaları için fırsatlar sunulmaktadır. Bu programla kadın çalışanlara kendi etki alanlarını iyi yönetebilmeleri konusunda destek verilerek, kişisel/ mesleki gelişimlerine katkı sağlanmaktadır. Bunun yanında kadınlarımızın iş/özel hayat dengesini kolaylaştıracak çok sayıda uygulama hayata geçirilmiştir.