Gezegenimiz ve Çevresel Sürdürülebilirlik

Gezegenimizin karşı karşıya bulunduğu iklim değişikliği ve bu değişikliklerden kaynaklanan gerek ekonomik gerekse çevresel ve sosyal etkiler tüm insanlık için önemli ve öngörülmesi gereken bir risk faktörüdür. Bu doğrultuda Doğuş Otomotiv 2010 yılında imzaladığı Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin ilke ve hedefleri doğrultusunda Türkiye’de ilk defa iklim değişikliğini finansal bir risk olarak kabul eden ve bunu politikalarıyla kamuya beyan eden şirketler arasında yer almıştır.

Doğuş Otomotiv’in çevresel sürdürülebilirlik politikası ve vizyonu, işimizin tüm yaşam döngüsü içinde çevresel etkimizi en aza indirmek ve geleceğin dünyasına yatırım yapmak üzerine kurulmuştur. Doğuş Otomotiv, çevresel yaşam döngüsünün her aşamasında etki alanını izlemekte, paydaşları arasında farkındalık yaratmak için düzenli bilgilendirmeler yapmakta ve 2009 yılından bu yana çevresel verilerini Sürdürülebilirlik Raporları kapsamında kamuyla paylaşmaktadır. 2020 yılında başlayan ISO 14001 çalışması kapsamında çevresel etki alanı yeniden değerlendirilmiş, risk ve fırsatlar çalışması tamamlanmıştır.

Doğuş Otomotiv için çevresel sürdürülebilirlik yaşam döngüsü içinde etkilediği alanları yönetmek, olası negatif etkilerini en aza indirebilmek amacıyla iyileştirme çalışmaları yürütmek, öncelikle çalışanları olmak üzere kilit paydaşları arasında çevresel sorumluluk farkındalığının artması için gerekli bilgilendirmeleri, eğitim ve ilgili programları hayata geçirmek ve bu kapsamda hedefler ve taahhütler belirleyerek kaynakların verimli kullanılmasını sağlamaktır.

 

r1

 

Doğuş Otomotiv’in çevresel performansıyla ilgili detaylara Sürdürülebilirlik Raporları’ndan ulaşabilirsiniz