Trafik Hayattır!

Trafikteki olumlu kültür dönüşümünün yaşamın her alanına pozitif katkı yapacağına, yaşanabilir şehirler bırakacağına inanan Trafik Hayattır! Platformu, trafik güvenliği konusunda her yaş grubundan bireyin trafikteki davranış ve alışkanlıklarını değiştirecek, toplumun bilinçlenmesini sağlayacak, farklı hedef kitlelere yönelik bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir.

İçinde bulunduğumuz topluma  trafikte güvenlik bilincini eğitici-öğretici uygulamalarla birlikte  bireylerin katılımını sağlayan projelerle de içselleştirmesinin önemli olduğu görüşünden hareketle Trafik Hayattır! Platformu düzenlediği etkinlikler, interaktif projelerle toplumu hem düşünmeye hem de gelişmeye teşvik ederek trafik güvenliği olgusuna dikkat çekmektedir. 2003 yılından bu yana faaliyetlerine aralıksız devam eden Trafik Hayattır! Platformu önümüzdeki yıllarda da çeşitli interaktif projeler aracılığıyla gönüllü trafik elçileri yaratarak taraftar müşteri anlayışını yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarını sürdürecektir.

 

 Çocuklar İçin Trafik Hayattır!

Geleceğe güvenle bakmak ve sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlamak için çocuklara yapılan her türlü yatırım ve destek önem taşımaktadır. 2014 verilerine göre, 78,5 milyon kişiden oluşan Türkiye nüfusunun %29,4’ ü çocuklardan oluşmakta, yine aynı verilere göre 2014 yılında 413 çocuk trafik kazasına bağlı olarak hayatını yitirirken, 50.000’e yakın çocuğun trafik kazası sebebiyle yaralanmış olduğu gözlemlenmektedir. Bu bilgiden hareketle Trafik Hayattır! Platformu “bir çocuk ülkesi” olarak tanımlayabileceğimiz ülkemizde trafik güvenliğiyle ilgili Kurumsal Sosyal So­rumluluk uygulamaları yürütmeyi önceliklendirmektedir.

 

 • Trafikte çocuk güvenliği konusunda farkındalık yaratmak ve araç içinde çocuk güvenliği konusunda aileleri bilgilendirmek için 2016 yılında yeni bir projeye imza atan platform, 5-14 yaş grubunun trafik kazalarından en çok etkilenen 2. grup olması ve ülkemizde de kazalardan etkilenen çocuk sayısının giderek artması sebebiyle ‘Trafikte Çocuk Güvenliği’ isimli bir inisiyatif başlatmıştır.
 • “Trafikte Çocuk Güvenliği” projesi kapsamında bir yol haritası hazırlamak ve alınacak aksiyonları belirlemek üzere, Ankara, İzmir ve İstanbul’da 2015 yılı sonlarında Türkiye’nin ‘Araçta Çocuk Güvenliği’ araştırması gerçekleştirilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile 3000 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmayla, trafikte çocuk güvenliği konusunun aslında ülkemiz için hayati öneme sahip olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Araştırmaya göre ülkemizin üç büyük ilinde, çocuklu ailelerin sadece  %23’ünün çocuk koltuğu kullandığı belirlenmiştir.
 • Oto koltuk kullanmama gerekçelerinde hem psikolojik etmenler hem de konuyla ilgili bilgi eksikliği  saptandığı için  projeye  teorik ve pedagojik yaklaşım getirecek danışman ekip desteği sağlanmıştır. Bu kapsamda, İngiltere Loughbourgh Üniversitesi’nden araçta hamile kadın ve çocuk güvenliği ile ilgili önemli araştırmalar yapan Prof. Dr. Serpil Acar ve Prof. Dr. Memiş Acar ile psikolojik danışma ve rehberlik alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Üstün Dökmen, Trafik Hayattır!’a danışman olarak katılmıştır.
 • Çocuk koltuğunun önce çocuklar tarafından benimsenmesi ve içselleştirilmesi için, oto koltuğunu bir süper kahraman olarak gösteren mini animasyon çocuk sinemalarında 2016 boyunca gösterilmiştir. 1998 salonda sergilenen çocuk filmlerinin reklamlarıyla toplam 886.206 çocuğa ulaşan animasyon aynı zamanda sosyal ve dijital medyada da yer almıştır. Tamamlanan projemizin filmleri kamu spotu olarak kullanılmaya devam etmektedir.
 • Prof. Dr. Üstün Dökmen’in trafikte çocuk psikolojisini anlattığı viral film serisi 1,5 milyonun üzerinde izlenmeyle sosyal medya üzerinden ebeveynlere ulaşmıştır.
 • Son yıllarda etkinliği gittikçe artan sosyal medya kanaat önderleri de ‘Trafikte Çocuk Güvenliği’ projesinin iletişim çalışmalarına dahil edilmiş, Prof. Dr. Üstün Dökmen moderatörlüğünde yapılan eğitimde anne bloggerların yayınladığı görüntüler 8 milyonun üzerinde izlenme almıştır.
 • ‘Trafikte Çocuk Güvenliği’ projesinde yerel yönetim eğitimleri için Kadıköy Belediyesi ile çalışılmaya başlanmış, araç içi anne-bebek güvenliği içerikleri ‘Gebe Okulu’ eğitimlerinin içine entegre edilmiştir. Gebe Okulu Programı kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliğinde trafikte anne ve çocuk güvenliği eğitimi gerçekleştirilmiştir.
 • Özel sektörde İtameks firması ve Central Rent a Car ile İstanbul, Ankara ve  İzmir Havaalanında araç kiralayan ailelere çocuk koltuğunu ücretsiz kiralamayı kapsayan bir işbirliği gerçekleştirilmiştir. Araç kiralayan 332 kişiye çocuk koltuğu ücretsiz verilmiştir.
 • Uzman Tv işbirliği ile Prof. Dr Serpil Acar ve Prof. Dr. Memiş Acar ile  araçta anne çocuk  güvenliğini konu alan ve sosyal medya platformlarında yayınlanan eğitici, öğretici kısa filmler çekilmiştir.
 • Grafi 2000 ekibi ile yaratılan Pictoos animasyon filmi ile çocuklara ve genç yetişkinlere trafik kurallarını öğreten filmler çekilmiştir.
 • İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneler Birliği ve İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneler Birliği işbirliğinde 23 hastaneden 123 gebe ve çocuk hemşiresinin katılımı ile Trafikte Çocuk Güvenliği Projesi Eğitici Eğitimi gerçekleştirilmiştir. 20 – 21 Ekim tarihlerinde Loughbourgh Üniversitesi’nden Prof. Dr. Serpil Acar ve Prof. Dr. Memiş Acar’ın katılımları ile gerçekleşen eğitim sonrasında katılımcılar kendi hastanelerinde 889 sağlık personeline bu eğitimleri aktarmıştır.
 • İstanbul’un en büyük kadın ve çocuk hastalıkları hastanesi olan Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gebe Eğitim Merkezi’nde hamilelere yönelik eğitim gerçekleştirilmiştir.

 

Gençler İçin Trafik Hayattır!

Trafik Hayattır! Platformu toplumun yarınlarını oluşturan ve trafik kültürünün olumlu yönde değişmesini sağlayacak en önemli güç olan gençlerin trafik kazalarından korunmasını ve trafik güvenliği konusunda bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla  gençler nezdinde de farkındalık çalışmaları yapmaktadır.

 

  Uzaktan Eğitimler:

 • Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi, bugüne kadar 18 üniversitede 20.000’den fazla öğrenciye ulaşmıştır. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) tavsiye ettiği “sosyal seçmeli ders” kategorisine alınan uzaktan eğitim, trafik güvenliği içeriğiyle üniversite SCORM sistemine giren ilk Kurumsal Sorumluluk çalışmasıdır.
 • Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi, 2016 yılında güncel mevzuatlara uygun olarak İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından güncellenmiş, öğrencilerin yararlanabileceği pratik bilgilerle donatılmıştır. Eğitimler 2017 yılında da verilmeye devam etmiştir.
 • Jingle Yarışması: 2017 yılında sanatçı Nil Karaibrahimgil’in Jüri Başkanlığında gençleri trafik konusunda bilinçlendirmek ve toplumda farkındalık yaratmak için jingle yarışması düzenlenmiştir. Yarışma trafik konusunda Türkiye’deki ilk jingle yarışması olarak toplam 568 başvuru almıştır. Aynı yıl yarışmaya 2500 kişi kayıt olmuştur. Sosyal medya fenomenlerinin de katkıları ile 16 milyon, sonrasında da 5 milyon erişim sağlanmıştır. Yarışma birincisi Başak Gürcan jingle’ını Nil Karaibrahimgil ile seslendirmiştir. Jingle daha sonra radyo spotu yapılarak radyolarda yayınlanmıştır.
 • Kamu Spotu Yarışması: Gençleri trafik güvenliği konusuna dahil etmek ve konuyla ilgili üretmelerini sağlamak amacıyla başlatılan ‘Kamu Spotu Yarışması’ ile ilk kez trafik güvenliği ile ilgili interaktif ve geniş kapsamlı bir yarışmaya imza atılmıştır. ‘Kamu Spotu Yarışması’ kapsamında katılımcılardan Trafik Hayattır!’ın iletişim çalışmalarında ana mesajlar olarak belirlenen, “Aşırı Hız Yapma’, ‘Cep Telefonu Kullanma’ ve ‘Emniyet Kemeri Tak’ mesajlarından birini içeren senaryolarını kısa film haline getirerek en fazla 45 saniyelik bir filmle anlatmaları istenmiş, kazanan proje sahibinin filmini, G.O.R.A, Vizontele, 8 Saniye gibi filmlerin ünlü yönetmeni Ömer Faruk Sorak ile yeniden çekeceği duyurulmuştur.

 

Toplum İçin Trafik Hayattır!

Gelecek nesillere trafikte saygı kültürünün olduğu yarınlar bırakabilmek amacıyla tüm iş modelini insan odaklı yaklaşım üzerine inşa eden Trafik Hayattır! Platformu, çalışmalarını sürdürülebilir kılmak için toplumun tüm kesimlerine ulaşacak farkındalık çalışmaları yürütmektedir.

 

 • Trafikte dezavantajlı gruplar arasında yer alan bisikletlilerin güvenliğini sağlamak ve genel olarak farkındalık yaratmak için bir mobil uygulama olan HOP! hayata geçirilmiştir. Uygulamanın lansmanı Kadıköy Belediyesi 19 Mayıs Bisiklet Şenliği kapsamında yapılmış olup  festivale katılan bisikletlilerin uygulamayı ilk kez deneyimlemeleri sağlanmıştır
 • Eylül 2017’de İzmir Karşıyaka Bisiklet Festivali’nde stand katılımı ile Trafikte bisikletlilerin güvenliği için geliştirilen HOP! aplikasyonunun tanıtımı yapılmış, uygulamanın indirilmesi sağlanmıştır. Toplam 5000 kişi uygulamayı indirmiştir.
 • WRI Türkiye’nin düzenlediği Yaşanabilir Şehirler Sempozyumu’na katılarak Trafik Hayattır projeleri ve HOP! uygulaması ile ilgili katılımcılara (global ve kamu firmalarının üst düzey yetkilileri, basın ve çözüm ortakları ve üniversitelilerden oluşan yaklaşık 500 kişilik katılımcı) bilgi aktarılmıştır.
 • Bilgi Üniversitesi Road Safety dersinde Trafik Hayattır çalışmaları, HOP! uygulaması için geliştirilen çalışmalar aktarılmıştır.
 • Uzaktan eğitim kapsamında İTÜ ile birlikte çalışılarak ders içeriği yenilenmiştir. İçlerinde Bilgi Üniversitesi, İTÜ gibi üniversitelerin bulunduğu 18 üniversitede Trafik Güvenliği uzaktan eğitimleri seçmeli ders olarak verilmiştir.
 • Sosyal medyada sosyal sorumluluk alanında ilk kez uygulanan Facebook Chat Bot uygulaması üzerinden ehliyet sınavına gireceklere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı önceki yıllarda çıkan ehliyet sınav soruları testi yapılmıştır. Katılımcıların sınav öncesi bilgisini ölçme imkanı sunulmuştur. Uygulamadan aralık ayında 100.000’in üzerinde katılımcı faydalanmıştır

 

Ödüller

 • KSS Derneği Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödüllerinde Trafik Hayattır HOP! aplikasyonu ile Akıllı Şehirler ödülüne layık görülmüştür.
 • Trafik Hayattır!, halkla İlişkiler alanında Araçta çocuk güvenliği projesi ile TÜHID tarafından Altın Pusula ödülüne layık görülmüştür.
 • Doğuş Otomotiv’in Trafik Hayattır! Platformu2017 Yılında Capital dergisinin en iyi KSS araştırmasında ilk 10 KSS projesi arasına girmiştir.

 

2018 yılında da Trafik Hayattır! kapsamında, toplumun her kesimine özel marka işbirlikleri, etkin ve hedef kitle bazında interaktif projeler planlanarak toplumun her kesiminde trafikte pozitif kültür yaratmaya katkı sağlanmaya devam edilecektir.