İnsan Hakları ve İş’te Eşitlik

İnsan Hakları ve İş’te Eşitlik

Doğuş Otomotiv, 2010 yılında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin Türkiye’de sektöründe ilk imzacılardan birisi olarak aynı yıl yine ülkemizde ilk defa İnsan Hakları Politikası’nı açıklayan şirketler arasında yer almıştır. 2017 yılının son günlerinde yapılan yeni öncelik çalışmasıyla birlikte 2010 yılından beri stratejik olarak öne çıkarılan ve Doğuş Otomotiv’in yatırım yaptığı alanlar arasında yer alan İş’te Eşitlik Platformu doğrultusunda hayata geçirilen sistematik programlar önemini korumaya devam edecektir.

 

Cinsiyet Eşitliği

Doğuş Otomotiv, kadınların işgücüne katılımını artırmayı temel hedeflerden biri olarak görmekte ve “İş’te Eşitlik Programı” ile kadın çalışanların hem sayıca artmasını hem de karar mekanizmalarında daha etkin hale gelmesini amaçlamaktadır. İş’te Eşitlik kapsamında kadın çalışanlara yönelik faaliyetler 2018 yılında da devam etmiş, yıl içerisinde Doğuş Otomotiv’de yeni işe alımlarda kadın çalışan oranı %46, Doğuş Oto’da ise %18 düzeyinde gerçekleşmiştir. Kadın yönetici oranı, 2018 itibarıyla son 5 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Doğuş Otomotiv, Yönetim Kurulu’ndaki yüzde 50 kadın üye oranıyla, “BIST Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi’nde En Yüksek Puanı Alan Şirket” ünvanıyla ödüle layık görülmüştür.

 

Doğuş Oto’larda kadın istihdamını arttırmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında , Meslek Lisesi ziyaretleri ile kız öğrencilere çalışma ortamını anlatan sunumlar yapılmış, bu liselerden Doğuş Oto atölyelerine kadın çalışan istihdamına devam edilmiştir. “TEV İşbirliği ile Genç Kadınlar Gelişim Projesi” kapsamında da TEV bursiyeri kız öğrencilere yönelik bir mentorluk programı tasarlanmıştır.

 

“İşte Eşitlik” platformunun çalışmaları doğrultusunda, şirketimizde kadınlara özel koçluk ve mentorlük eğitimleri sağlanmakta, bir üst yönetim seviyesine hazırlanmaları için fırsatlar sunulmaktadır. Bu programla kadın çalışanlara kendi etki alanlarını iyi yönetebilmeleri konusunda destek verilerek, kişisel/ mesleki gelişimlerine katkı sağlanmaktadır. Bunun yanında kadınlarımızın iş/özel hayat dengesini kolaylaştıracak çok sayıda uygulama hayata geçirilmiştir.