Yetkili Satıcı ve Servislerimizin Sürdürülebilirlik Performansı

YETKİLİ SATICI VE SERVİSLERİMİZDE KURUMSAL SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Doğuş Otomotiv’in etki alanı içinde öncelikli paydaş grubu olan Yetkili Satıcı ve Servislerimizde sürdürülebilirlikle ilgili strateji paylaşımı ve farkındalık çalışmalarına 2014 yılında başladık. 2017 yılında Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporumuza dahil ettiğimiz Yetkili Satıcı ve Servis sayımızı 21’e yükselterek, kurumsal sürdürülebilirlik alanındaki gelişim hedeflerimizi yaygınlaştırma çalışmalarımıza ivme kazandırıyoruz.

 

2017 yılı Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporumuzda performanslarına yer verdiğimiz Yetkili Satıcı ve Servislerimiz; Acarlar Otomotiv Tic. ve San. A.Ş. (İstanbul), Acarsan Audi (Gaziantep), Aldo Otomotiv Servis İnşaat Taahhüt Turizm Gıda San. ve Tic. A.Ş. (Mersin), Altur Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. (İstanbul), Attarlar Otomotiv A.Ş. (Konya), Avek Otomotiv Servis San. ve Tic. A.Ş. (İstanbul, Çanakkale), Aykan Servis Otomotiv San. Tic. Ltd. Şti. (İstanbul), Başaran Otomotiv Otelcilik Tur. İnş. San. ve Tic. A.Ş. (Isparta-Fethiye-Alanya-Antalya Merkez, Başaran Antalya Döşemealtı (Scania), Alvin Otomotiv), Demoto Demireller Otomotiv Pazarlama Maden İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. (Afyon-Kütahya-Manisa), Erel Otomotiv İnşaat San. ve Tic. A.Ş. (İstanbul: Kadıköy, Maltepe), Kayadibi Otomotiv Tic. ve San. Ltd. Şti. (İstanbul), Lena Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. (Aydın-Muğla), MBU Yapı Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti.  (İzmir), Mercan Satış ve Servis Hizmetleri Tic. Ltd. Şti. (Edirne Merkez, Keşan), Opat Otomotiv İnşaat Elektronik Tur. Gıda Paz. San. Tic. A.Ş. (Mersin: Mezitü, Tarsus), Özön Petrol Petrol Ürünleri Otomotiv Nakl. İnş. San. Taah. Ltd. Şti. (İstanbul, Samsun), Şenyıldız (İstanbul: Yenikapı,Nişantaşı, Topkapı), Tamaş Motorlu Araçlar San. ve Tic. Ltd. Şti. (İstanbul: Topkapı, Bakırköy), Uzay Oto A.Ş. (İstanbul), Vimsa Otomotiv San. ve Tic. A.Ş. (Şanlıurfa), Vosmer Otomotiv Tic. ve San. A.Ş. (İzmir: Alsancak, Gaziemir) dir.

 

ACARLAR OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 166

Faaliyet Bölgesi: İstanbul

Hizmet Verilen Alan: 20.500 m2

İnternet Sitesi: http://acarlar.vw.com.tr

 

Acarlar Otomotiv, ISO 9001 kalite standartları, TSE 12047 standardı dışında Volkswagen AG ve Doğuş Otomotiv kalite standartlarını eksiksiz uygulamaktadır. Ayrıca kurum içi pek çok süreç iç denetim uzmanlarının desteğiyle takip edilmektedir. Acarlar Otomotiv 2017 yılında İnsan Kaynakları Departmanı’nı da oluşturmuştur. 2018 yılında ilk çalışan memnuniyeti anketini gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Tedarik zinciri yönetiminde Şirket tüm tedarikçilerinde çalışanların yasal hakları ve iş sağlığı ve güvenliği mevzuatlarına uyumu düzenli olarak izlemektedir.

 

Acarlar Otomotiv, çevresel etkisini azaltmak amacıyla 2017 yılı itibariyle tüm aydınlatma sisteminin Ledli olarak dönüşümünü tamamlamıştır. Depo ve otopark alanlarında harekete duyarlı aydınlatma sistemleri, çalışanların bilgisayarlarının iş çıkış saatlerine otomatik kapanma ayarları dışında Şirket konseptinin tamamının gün ışığından en verimli şekilde faydalanacak şekilde projelendirilmiş olması nedeniyle Acarlar Otomotiv enerji verimliliğini azami düzeyde sağlamaya çalışmaktadır. Şirket ayrıca enerji maliyetlerinin Şirket kârlılığına olumsuz etkisini çalışanlarıyla düzenli olarak paylaşarak çevresel konularda farkındalığın artmasını da sağlamaktadır.

 

Acarlar Otomotiv’in kullanılan suyun arıtılarak yeniden kullanılması konusundaki teknik çalışmaları devam etmektedir. Şirketin su tüketimin %86’sının araç yıkama hizmetinden kaynaklanması nedeniyle bu konuda farkındalık ve iyileştirme çalışmaları da aynı kapsamda sürdürülmektedir. Anel Doğa ve Vebsan şirketleriyle atık yönetimi konusunda iş birliğini devam ettiren Acarlar, Beykoz Belediyesi ile ortak yürüttüğü sıfır atık projesi kapsamında kurulan atık yönetim merkezinde organik atıkların komposta dönüştürülerek verimli tarım ve bahçecilik için kullanılmasına da destek olmaktadır. Bu merkezde aylık toplam 950 kg organik atık komposta dönüştürülerek kullanılmaktadır. Bununla birlikte 2017 yılında 2.111 kg atık pil ve akü geri dönüşüm amaçlı Vebsan firmasına teslim edilmiştir.

 

Servis danışmanlarına ve formenlere ileri sürüş teknikleri eğitimleri veren Acarlar, müşteri memnuniyetini ölçmek amacıyla Doğuş Otomotiv ve Volkswagen AG’nin düzenli ölçümlerine ek olarak bağımsız bir şirket aracılığıyla düzenli olarak anket uygulamaları yaptırmaktadır.

Tüm çalışanların şirketin %10 kâr ortağı olduğu Acarlar’da pek çok yan hak dışında olası ekonomik sıkıntılarda uygun vadelendirme koşullarıyla geri ödemeli maddi destek de sağlanmaktadır. Yıl içinde çalışanlara kendilerini geliştirmeleri için satış ve servis eğitimleri, iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri olmak üzere toplam 2.018 saat eğitim verilmiştir.

 

Acarlar Otomotiv yeni başlayan çalışanlarına tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşlarından dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğunu; cinsiyet, ırk, renk, din, dil, yaş, tabiiyet, düşünce farkı, ulusal veya toplumsal köken, zenginlik gibi ayrıştırıcı unsurlar olmaksızın kanun ve kurallar karşısında eşit olduğunu beyan ettiğini bildirmektedir.

 

Acarlar Otomotiv tarafından 2017 yılında faaliyette bulunduğu bölgede 9 adet vakıf, dernek ve kulübe makbuz karşılığı 17.450 TL toplam bağış yapılmıştır.

 

ACARSAN AUDİ

Çalışan Sayısı: 88

Faaliyet Bölgesi: Gaziantep

Hizmet Verilen Alan: 4.000 m2

İnternet sitesi: http://www.acarsanaudi.com

 

Acarsan Audi’de çevresel etkiyi azaltmak amacıyla yeni sistemler kullanılmaya çalışılmakta ve çalışanlar çevresel konularda bilinçlendirilmektedir. Atıklarını yasa ve yönetmeliklere uygun olarak bertaraf eden ve geri dönüşüme ileten Acarsan Audi 2017 yılında 1.265 kg atık pil ve akü, 1.180 kg ömrünü tamamlamış lastik, 1.075 kg atık filtre ve 16.160 lt. atık yağı bertaraf edilmek üzere yetkili kurumlara teslim etmiştir.

 

2017 yılında mesleki yeterlilik belgesi olmayan 11 çalışana destek verilerek belgelerinin alınması sağlanmıştır. Böylelikle tüm mekanik teknisyenlerin mesleki yeterlilik belgeleri tamamlanmıştır.

 

Çalışan memnuniyetini sağlamak ve motivasyonu en üst düzeyde tutmak için çalışanları yıl içinde çeşitli şekillerde ödüllendirilen Acarsan Audi 5 yılını dolduran ve performans değerlendirilmesinde dereceye giren çalışanlara yıl içinde plaket vermiş, ayrıca satış, satış sonrası hizmetler, muhasebe ve filo departmanlarında çalışan 4 kişi yılın en başarılı çalışanları ödülüne lâyık görülmüştür. Yine yapılan değerlendirmede en başarılı çalışanlardan birisi yılın çalışanı olarak seçilmiş ve ödül almaya hak kazanmıştır.

 

2017 yılında Acarsan Audi, GATİK (Gaziantep Tenis Kulübü) sponsorluğunu üstlenmiştir.

 

ALDO OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 41

Faaliyet Bölgesi: Mersin

Hizmet Verilen Alan: 3.519 m2

İnternet sitesi: http://www.aldootomotiv.com

 

Tedarikçilerini seçerken diğer kalite ve verimlilik beklentilerinin dışında şirketlerin çevresel, insan hakları ve çalışan hakları uygulama ve yapılarını da göz önünde bulundurduğunu beyan eden Aldo Otomotiv, İnsan Kaynakları El Kitabı kapsamında ayrımcılık ve insan haklarıyla ilgili detaylara da yer verdiğini belirtmektedir. Aldo Otomotiv iş süreçlerinde Doğuş Otomotiv Etik Kodu’nu referans almaktadır.

 

Aldo Otomotiv enerji verimliliğini sağlamak amacıyla Şirket içinde Led ampul, harekete duyarlı ışık sistemleri, enerjiyi az tüketen iklimlendirme cihazları kullanmaktadır. Su tüketimini azaltmak için yapılan çalışmalar arasında ise bataryaların değişimi ve sensörlü pisuarlar bulunmaktadır. Atıkları yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde ayrıştıran ve bertaraf eden Aldo Otomotiv, müşteriden alınan onayla servis hizmetinden sonra değişen parçaları da bertaraf şirketlerine göndermektedir.

 

BCS (Beyond Customer Satisfaction) uygulamasıyla kişiye özel hizmet sunabilmek için servis randevusu alan müşterilere özel istekleri sorularak randevu saatinde istekleri hazır hale getirilmektedir.

 

Şirkette iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulunmaktadır. Sağlık ve güvenlik ile ilgili konular yasal mevzuatlar çerçevesinde yürütülmektedir. Bunun dışında Aldo Otomotiv çalışanlarına sağlıklı beslenme konusunda destek olmak amacıyla bir diyetisyenden hizmet almaktadır. Diyetisyen, Şirketi her hafta ziyaret ederek kilo problemi olan kişilerle görüşerek diyet listesi oluşturmakta ve onlara koçluk hizmeti vermektedir. 20 çalışan bu hizmetten yararlanmaktadır. Çalışanlara sağlanan diğer olanaklar arasında iş yerinde bulunan çocuk oyun odası ve burada bulunan bakıcı gözetmen hizmeti, doğum günü izinleri, doğum ve evlilik hediyeleri, taşınma yardımı da bulunmaktadır.

 

Çalışanların kendilerini geliştirmek için katılmak istediği veya meslek gelişimlerine yönelik eğitimler Şirket tarafından karşılanmakta, lise ya da üniversite eğitimini tamamlaması için desteklenmektedir. Performans yönetim sistemi olarak 2 yıldır D-İnsan sistemini kullanılmaktadır. Aldo Otomotiv düzenli aralıklarla çalışan memnuniyeti anketi uygulamaktadır.

 

Aldo Otomotiv her yıl düzenli olarak Lösev ve Kızılay’a bağış yapmaktadır. 2017 yılında bu kurumlara toplam 10.000 TL bağış yapılmıştır. Ayıca 24 üniversite öğrencisine aylık 150 TL burs yardımı yapılmaktadır.  Çalışma saatleri içinde, belirli aralıklarla çalışanların huzurevi, çocuk evi, lösemili çocukları hastane ziyaretleri gerçekleştirmelerine izin verilerek kurumsal gönüllülük teşvik edilmektedir.

 

ALTUR

Çalışan Sayısı: 239

Faaliyet Bölgesi: İstanbul

Hizmet Verilen Alan: 35.000 m²

İnternet Sitesi: www.alturoto.com

 

2005 yılında Volkswagen ve SEAT markalarının Yetkili Satıcısı ve Servisi olarak müşterilerine hizmet vermeye başlayan Altur Otomotiv San. ve Tic. A.Ş., 2006 yılında Filo Araç Kiralama ve DOD bayiliği ile ise ikinci elde güvenli araç alım-satım hizmetlerini bünyesine katmıştır. 2014’te Skoda’nın Yetkili Satıcılığını alarak bünyesindeki marka sayısını 4’e yükselten Altur Otomotiv, İstanbul Avrupa Yakası-Yenibosna bölgesinde hizmet vermektedir.

 

TS12047 ve ISO 9001 kriterleri kapsamında tüm süreçlerini yöneten Altur Otomotiv, tedarikçi seçim kriterlerinde Doğuş Otomotiv İş Ahlâkı ilkelerinin de göz önünde bulundurulmasına özen göstermektedir.


Altur Otomotiv’de enerji verimliliğine katkı sağlamak amacıyla akıllı bina sistemleri kullanılmaktadır. Değişen gün ışığına göre ışık şiddetini değiştiren armatürler, hareket algılayıcıları sayesinde elektrik tasarrufu sağlanmaktadır.

 

Atıklarını tehlikeli ve tehlikesiz atıklar olmak üzere 2’ye ayırarak yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde bertaraf edilmesi için yetkili kurumlara düzenli olarak teslim eden Altur, 2017 yılında yaklaşık 2 ton kâğıt atığı geri dönüşüme göndermiştir.


Altur, müşterilerine satış sırasında araçların emisyon salınımı hakkında bilgi vererek araçların ağırlıklarının her yeni modelde azaldığını ve geri dönüşümlü materyallerin kullanımının yaygınlaştığını belirtmektedir.

 

İş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yasa ve yönetmeliklere uygun hareket eden Altur, çalışanların memnuniyetini üst düzeyde tutmak için her yıl çalışan memnuniyeti anketi yapmakta, çıkan sonuçlara göre uygun görülen alanlarda iyileştirmeler hayata geçirilmektedir.

 

Çalışanların gelişimi için sağlanan eğitimler Doğuş Otomotiv tarafından Volkswagen AG’nin belirlemiş olduğu standartlara göre verilmektedir. Çalışanların performans değerlendirmesi ise D-İnsan Performans Değerlendirme Sistemi üzerinden yapılmakta ve sonuçlarla ilgili çalışanlara geri bildirimde bulunulmaktadır.
 

 

ATTARLAR OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 66

Faaliyet Bölgesi: Konya

Hizmet Verilen Alan: 8.523 m2

İnternet Sitesi: http://www.attarlar.com.tr/TR/default.aspx

 

Kalite standartları çerçevesinde öncelikli olarak kabul ettiği tedarikçilerini çevre, insan hakları ve çalışan hakları uygulamaları açısından da değerlendiren Attarlar, paydaşlarıyla düzenli aralıklarla diyalog platformları geliştirmeye 2017 yılında da devam etmiştir.

 

Enerji tüketimini azaltmak amacıyla tasarruflu ampullerle sensörlü aydınlatma sistemleri kullanan Şirket aynı zamanda çalışanlarını da bu konuda bilgilendirmektedir. Attarlar, 2017 yılında atık depolama amacıyla yeni bir alan yaptırmış, gelecek 3 yıl için atık yönetim planı oluşturularak Konya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sunmuş ve söz konusu plan onaylanmıştır. Şirkette atık yönetimi yasa ve yönetmelikler çerçevesinde yapılmakta ve lisanslı kurumlarla çalışılmaktadır.

 

Attarlar 2017 yılında müşteri memnuniyeti arttırmak amacıyla ayrı bir müşteri danışmanı istihdam edilmiştir. Müşterilere daha hızlı ve kaliteli hizmet verebilmek için yedek parça personelinin sayısını da arttıran Attarlar, atölye planlaması için de ayrı bir kişiyi istihdam etmiştir.

 

2017 yılında şirkette 12 adam/saat iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmiş, buna ek olarak çalışanlar 4 adam/saat de yangın eğitimi almıştır. Attarlar çalışanlarına 6 ayda bir acil durumlar hakkında hatırlatma eğitimi tekrarlanmaktadır. 2017 yılında 5 çalışan ise toplam 40 saat olmak üzere ilk yardım eğitimi almıştır.

 

Attarlar Otomotiv’de çalışanların gelişimini sağlamak için belirli dönemlerde çalışanlar mesleki eğitimlere gönderilmektedir. Atölye çalışanlarının tamamının en az lise mezunu olması için çalışanlar teşvik edilmektedir. Ayrıca 2017 yılında çalışanların büyük bir kısmının mesleki yeterlik belgesi alması sağlanmıştır. Şirket bu konuda ulusal yeterliliklere göre sınav ve belgelendirme faaliyetlerini yürüten yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu Bakırcı Otomotiv ile çalışmıştır.

 

Attarlar yöneticileri, 2017 yılı aralık ayında bölgedeki Meslek Lisesi motor bölümü öğrencileri için düzenlenen kariyer günlerine katılarak sektör hakkında öğrencilerle söyleşi yapmıştır.

 

 

 

AVEK OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 598

Faaliyet Bölgesi: İstanbul ve Çanakkale

Hizmet Verilen Alan: 95.000 m2

İnternet Sitesi: https://www.avek.com.tr/

 

2017 yılında İstanbul’da 2. şubesini açan Avek Otomotiv TSE ve ISO standartlarına göre faaliyetlerini yürütmektedir. Şirket tedarikçilerini seçerken Doğuş Otomotiv standartlarına uygun olarak hareket etmekte, standart belgeler dışında iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili belgeleri de talep etmektedir.

 

Avek Otomotiv enerjiyi daha verimli kullanmak amacıyla yürüttüğü Led ve sensörlü aydınlatma sistemleriyle %35’e varan tasarruf sağladığını beyan etmektedir. Atıklarını yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde toplayan ve bertaraf eden, kâğıt tüketimini azaltmak için farkındalık çalışmaları yürüten Avek, Çöpüne Sahip Çık Vakfı ile iş birliği yaparak çalışanların ve müşterilerin görebileceği yerlere vakfın bilgilendirici ve uyarıcı afişlerini asmıştır.

 

Avek Otomotiv engelli müşterileri için tüm showroom girişlerine engelli araç rampaları ve engelli tuvaleti yaptırmış, ayrıca Şirket içinde yaşlı ve engelli müşteriler için tekerlekli sandalye bulundurmaktadır.

 

Avek Otomotiv’de çalışanların iş süreçleriyle ilgili öneri ve dileklerini doğrudan üst yönetimle paylaşabilecekleri bir öneri sistemi Şirket intraneti kapsamında yer almaktadır.

 

Avek Otomotiv Koruncuk Vakfı ile yaptığı iş birliği kapsamında araç satın alan müşterilerimiz adına vakfa bağışta bulunulmaktadır. Bu amaçla yürütülen programla 2017 yılında 10.000 TL bağış yapılmış, müşterilere bağışla ilgili sertifika verilmiştir. Şirket ayrıca Çanakkale amatör spor kulüplerine 150.000 TL, Tema Vakfı’na ise 5.000 TL, Türk Eğitim Vakfı (TEV)’na ise 10.000 TL bağış yapmıştır.

 

Avek Otomotiv Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Volkswagen Avek Eğitim Laboratuarı’na desteğini sürdürmektedir. Yıl içinde okula çeşitli ihtiyaçların karşılanması amacıyla 80.000 TL bağışta bulunulmuştur. Şirket aynı zamanda her yıl Şişli, Bağcılar ve İkitelli Endüstri Meslek Liseleri öğrencilerinden stajyer alımı yapmaktadır.

 

AYKAN OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 358

Faaliyet Bölgesi: İstanbul

Hizmet Verilen Alan: 76.250 m2

İnternet Sitesi: http://www.aykanmotor.com.tr

 

Aykan Otomotiv hizmet kalitesini her geçen gün arttırmak için ISO, Q-Check ve Fantom test standartlarını kullanmaktadır.

 

Aykan Otomotiv çatı kaplamalarını gün ışığından maksimum faydalanmak amacıyla şeffaf kaplamalarla takviye etmiştir. Güneş enerjisi kullanarak yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma konusunda proje çalışmalarını da sürdürmektedir. 

 

Aykan Otomotiv atık yönetimini yasa ve yönetmeliklere uygun yürütmektedir. 2017 yılında atık/temiz yağ depolarını yenileyen Aykan, depolardan sızabilecek yağın toprağa karışmasını önlemek amacıyla depoları beton havuzlar içine yerleştirmiştir. Aykan Otomotiv Şirket içi yapılan toplantılarda çalışanlara enerji tasarrufu ve ekolojik çevreyle ilgili düzenli bilgilendirme yapmaktadır.

 

Aykan Otomotiv düzenli olarak çalışan memnuniyeti anketi uygulamalarını Doğuş Otomotiv ile iş birliği içinde başlatmış ve sonuçlarını takip etmektedir. Aykan Otomotiv çalışanları Şirket intranet sistemi üzerinden görüş ve önerilerini iletebilmektedir.

 

Şirket içinde sistemli bir biçimde çalışan öneri sistemi ve öneri kurulu bulunmaktadır. Şirket açık lise ve açık üniversite kapsamında eğitim alan çalışanlarına ücretli izin vererek destek olmaktadır. Aykan Otomotiv 2017 yılında performans sistemini yönetilebilir bir sürece dönüştürmek amacıyla çalışmalara başlamıştır.

 

Aykan Otomotiv Adıyaman Besni’de Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yaptırmış ve T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na devretmiştir. Okula destek verilmeye devam edilmektedir. Şirket olarak istihdam fuarları, kariyer günleri gibi platformlarda ve ayrıca İş-Kur projelerinde yer alarak istihdam yaratmaya katkıda bulunulmaktadır.

 

BAŞARAN OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 377

Faaliyet Bölgesi: Isparta-Fethiye-Alanya-Antalya Merkez

 

Başaran Otomotiv tedarikçilerinin çevresel farkındalığına önem vermektedir. Şirkette ayrıca sağlık ve güvenlik koşullarına dikkat edilmesi, tedarikçinin atıklarını bertaraf süreci, geri dönüşüm sertifikalarının güncelliği, seçim ve denetim süreçlerinde göz önünde bulundurulan kriterler arasında yer almaktadır.

 

Başaran Otomotiv’de enerji tüketimini azaltmak için ortak kullanıma açık yerlerde fotoselli aydınlatmalar, merkezi aydınlatmalarda ise zamanlayıcı kullanımı, showroom ve atölye aydınlatmalarında güç tasarrufu sağlayan aydınlatma sistemleri kullanılmaktadır. Bununla birlikte Şirkette su tüketimini azaltmak için de çeşitli faaliyetler yürütülmektedir. Araç yıkama bölümünde şamandıralı ayrı bir su tankı kullanılmakta ve gereksiz kullanım minimuma indirilmektedir. Başaran Otomotiv’de T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan iş birliği çerçevesinde atık su arıtma sistemi kurulmuştur. Başaran Otomotiv’de servis hizmeti alan araçların onarımı sırasında hem atölyede çalışanların sağlığı hem de zararlı gaz salınımını engellemek amacıyla egzoz gazı emici sistemleri bulunmaktadır.

 

Şirket atıklarını yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde lisanslı kuruluşlarla iş birliği içinde bertaraf etmekte veya geri dönüşüm amaçlı teslim etmektedir.

 

Başaran Otomotiv’de satış öncesi test sürüşlerinde satış temsilcileri tarafından müşterilere emniyet kemerinin ve güvenli sürüş mesafesinin, çocuklu aileler için çocuk koltuğunun ve ön yolcu koltuğunda seyahat eden küçük çocuklar için ön yolcu hava yastığı ünitesinin kapalı konuma alınmasının önemi ve buna benzer bilgiler özellikle ayrıntılı biçimde açıklanmaktadır.

 

Yıl içinde stajyerlerin de katıldığı kariyer günleri gerçekleştirilerek, genç çalışanların ileriye dönük kariyer planlarını yapabilmeleri için bilgilendirme ve planlamalar yapılan Başaran Otomotiv’de çalışanlara açık öğretim eğitim süreçlerinde mesai saatleri içinde ihtiyaç duydukları zaman ücretli izin verilerek destek olunmaktadır. Şirkette birfikrimvar@basaranoto.com.tr e-posta hesabından çalışan fikirleri ve önerileri toplanarak değerlendirilmektedir.

 

Başaran Otomotiv faaliyette bulunduğu bölgede bir okulun inşaat aşamasında maddi destek sağlamıştır. Ayrıca belli oranda öğrenciye burs imkânı sağlanmaktadır. Başaran Otomotiv çalışanları her yıl RunAnatolia maratonuna gönüllü katılım sağlayarak toplanan bağışları ilgili kurumlara aktarmaktadır.

 

DEMOTO

Çalışan Sayısı: 63

Faaliyet Bölgesi: Afyon-Kütahya-Manisa

Hizmet Verilen Alan: 8.000 m2

İnternet Sitesi: http://demotomanisa.vw.com.tr

 

İş etiğini temel öncelik olarak kabul eden Demoto tüm operasyonel süreçlerinde Doğuş Otomotiv Etik Kodu’na uygun biçimde yönetmektedir.

 

Enerji verimliliği ve atık yönetimi konusunda yasa ve yönetmeliklere uygun olarak faaliyetlerini yürüten Şirket, çalışanlarında çevresel farkındalığın artması için düzenli olarak bilgilendirmeler yapmaktadır.

 

Demoto’da iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili uzman bir şirketten destek alınmaktadır. Şirket içinde iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili olarak düzenli kontroller ve incelemeler yapılmaktadır. Yıl içinde Şirkette iş sağlığı ve güvenliği uzmanları tarafından gerekli eğitimler verilmektedir.

 

Demoto yıl içinde çalışanların beklentilerini öğrenmek için çalışan memnuniyet anketi düzenlemektedir. Alınan sonuçlar üzerinden, çalışanlarla bire bir iletişime geçilerek gerekli düzeltme ve iyileştirmeler yapılmaktadır. Bununla birlikte çalışanlardan gelen öneriler değerlendirilmekte ve uygun görülenler hayata geçirilmektedir.

 

Demoto faaliyette bulunduğu bölgede istihdam yaratmakta ve ihtiyacı olan kişi ve ailelere yardımda bulunarak öğrencilere burs temin etmektedir. Şirket tarafından Afyon Eğitim Vakfı’na düzenli olarak her ay 1.500 TL yardımda bulunulmaktadır.

 

EREL OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 325

Faaliyet Bölgesi: İstanbul: Kadıköy, Maltepe

Hizmet Verilen Alan: 20.000 m2

İnternet Sitesi: http://www.erelotomotiv.com.tr

 

Doğuş Otomotiv’in tüm kalite standartlarını ve denetimlerini titizlikle sağlayan ve ilgili süreçleri yöneten Erel Otomotiv, 2017 yılında İnternet sitesini yenileyerek ve kurumsal sosyal medya hesaplarını açarak müşteri iletişimini profesyonel olarak yönetmek konusunda yeni bir adım daha atmıştır.

 

Erel Otomotiv tedarikçi seçiminde insan hakları ve çalışan hakları gibi konuları da değerlendirmeye almakta iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hükümlere sözleşmelerinde yer vermektedir.

 

Erel Otomotiv’de enerji verimliliği kapsamında çeşitli farkındalık çalışmaları da yapılmaktadır. Erel Otomotiv Audi showroom’da gün ışığını verimli kullanmak amacıyla akıllı panel sistemi ile ışıklandırma bulunmaktadır. Elektrik tüketiminin azaltılması ve daha verimli enerji kullanımını sağlamak için bir danışman şirketle çalışılmaktadır. Şirkette su tüketimini azaltmak amacıyla çalışanlar arasında farkındalık çalışmaları yürütüldüğü gibi aynı zamanda su tasarrufu sağlayacak ekipmanlar kullanılmaktadır.

 

Atık yönetimini yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde yerine getiren Erel Otomotiv’de 2017 yılında geri dönüşüme gönderilen atık kâğıt miktarı 3.500 kg, atık pil miktarı ise 12 kg olmuştur.

 

Erel Otomotiv’de iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yasa ve yönetmelikler kapsamında gerekli tüm önlemleri almakta ve çalışanlara eğitimler vermektedir. 2017 yılında bu kapsamda 280 çalışana 4’er saat, toplamda 1.120 saat İSG eğitimi verilmiştir.

Erel Otomotiv tüm çalışanları kapsayacak biçimde yılda bir kez düzenli çalışan memnuniyeti anketi yapmaktadır. Anket sonuçlarına göre de gerekli aksiyonlar alınmaktadır. Bu doğrultuda Şirket içinde bir öneri kutusu bulundurularak çalışanların önerileri toplanmakta ve değerlendirilmektedir. Eşit işe eşit haklar prensibiyle çalışan Şirkette yolsuzluğu önlemek ve etik süreçleri doğru yönetebilmek amacıyla 2015 yılında İç Denetim Departmanı kurulmuştur.

 

Erel Otomotiv yıl içinde çeşitli yardım derneklerine bağışta bulunmakta ve 9 üniversite öğrencisine aylık burs vermektedir. Verilen bursların toplam tutarı 20.000 TL’dir. Ayrıca 2017 yılında Tuzla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ne 3 adet server alınarak hibe edilmiştir. 

 

KAYADİBİ

Çalışan Sayısı: 71

Faaliyet Bölgesi: İstanbul 

Hizmet Verilen Alan: 9.500 m2

İnternet Sitesi: http://www.kayadibi.com

 

1999 yılında SEAT Yetkili Satıcısı olarak hizmet vermeye başlayan Kayadibi Otomotiv, 2009 yılından beri aynı zamanda Skoda Yetkili Satıcısı ve Servisi olarak da İstanbul’da müşterilerine kaliteli hizmet sunmaya devam etmektedir.

 

Kayadibi Otomotiv, müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla 2017 yılında servis bölümünde yeni bir toplantı odası ve müşteri ilişkileri yetkilisi çalışanları için ayrı bir ofis bölümü inşaatını tamamlamıştır. Servis müşterileri için yeni bir otopark alanı kiralanmış ve servis binasının dış cephesi yeni kurumsal kimliğe uygun olarak revizyondan geçirilmiştir.

 

Kayadibi Otomotiv’de ürün sunumlarıyla ilgili satış ve servis danışmanlarına periyodik olarak eğitim verilmektedir. Müşteri memnuniyetine yönelik anketler departmanlarda bulunan sorumlu çalışanlar tarafından markanın belirlemiş olduğu soru kalıpları kullanılarak yapılmaktadır.

 

Çalışanlarının memnuniyetini en üst seviyede tutmak için her türlü diyalog platformunu hayata geçiren Kayadibi Otomotiv, Doğuş Otomotiv İnsan Kaynakları Birimi tarafından yürütülen DRIVE programı kapsamında çalışan bağlılığı anketini düzenli olarak yapmaktadır. 

 

Kayadibi Otomotiv’de iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yasal düzenlemelere uygun hareket edilmekte ve gerekli eğitimler çalışanlara verilmektedir. Bununla birlikte atık yönetimi kapsamında Doğuş Otomotiv standartlarına uygun olarak atıklar bertaraf edilmek üzere yetkili kurumlara teslim edilmektedir.

 

LENA OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 173

Faaliyet Bölgesi: Aydın, Muğla

İnternet Sitesi: http://lena.vw.com.tr

 

Uluslararası kalite standartlarına uygun biçimde faaliyetlerini sürdüren Lena Otomotiv’de etik prensiplerin yerine getirilmesini kontrol amacıyla denetim birimi kurulmuştur. İş etiği Şirketin sistemsel olarak yönettiği bir süreçtir. 

 

Lena Otomotiv’de enerjiyi verimli kullanmak amacıyla Şirket içinde kontrol mekanizmaları oluşturulmuş ve gerekli yatırımlar gerçekleştirilmiştir. Bununla birlikte Şirket içinde farkındalık geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Atıklarını yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde bertaraf amacıyla yetkili kurumlara teslim eden Lena Otomotiv, 2017 yılında tehlikeli atık deposu inşaatını tamamlamış ve faaliyete geçirmiştir. Tehlikeli atıkların geri dönüşüm veya bertarafı için 2017 yılında söz konusu kurumlara 10.708,50 TL ödeme yapılmıştır.

 

Lena Otomotiv çalışanlarına Doğuş Otomotiv Trafik Hayattır! Platformu kapsamında güvenli ve ekonomik sürüş eğitimleri verilmiştir. Şirket çalışanlarına uygun bir çalışma ortamı sunma stratejisi doğrultusunda, çalışanları için sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamayı ve çalışma alanlarını geliştirmeyi amaçlamaktadır. İş güvenliği ve iş sağlığı eğitimleri profesyonel uzmanlar tarafından verilmektedir. Yıl içinde İl Sağlık Müdürlüğü ve İş Sağlığı ve Güvenliği uzmanlarıyla yürütülen ortak çalışmalarla kitlesel hastalıklarla ilgili gerekli bilgilendirme toplantısı yapılarak farkındalık oluşturmak amaçlanmıştır.

 

Lena Otomotiv’de çalışan memnuniyetini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla anketler düzenlenmektedir. Ayrıca Şirkette düzenli olarak teşvik edilen ve izlenen bir öneri sistemi de bulunmaktadır. Eğitim yönetimi sistemi kapsamında çalışanlara eğitim ihtiyaç analizleri, oryantasyon eğitimleri, mesleki eğitimler, İSG eğitimleri ve kişisel gelişime katkısı olan eğitimler de sağlanmaktadır. 

Şirketin aile büyükleri adına yaptırdığı Hacı Celal OTO ve Hacı Leman OTO ilköğretim okullarının yıl içindeki eksikleri için katkıda bulunulmaya devam edilmiştir. Lena Otomotiv ayrıca Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Aydın Gençlik ve Spor Kulübü’ne destek vermektedir. Ayrıca Aydın Mimar Sinan Endüstri Meslek Lisesi ve Çıraklık Eğitim Merkezi’ne Doğuş Otomotiv onayıyla eğitim amaçlı parçalar ve araç bilgilerini içeren eğitim materyalleri verilmektedir. Şirket çalışanları her üç ayda bir Kızılay Kan Merkezi’ne kan bağışında bulunmaktadır.

 

MERCAN OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 77

Faaliyet Bölgesi: Edirne Merkez, Keşan

Hizmet Verilen Alan: 900 m2

İnternet Sitesi: http://mercan.vw.com.tr/

 

Mercan Otomotiv’de tedarikçi seçiminde tanınan ya da referansı olan firmalar öncelikli olarak değerlendirilmekte kaliteli ürün ve hizmet arayışıyla birlikte, şirketlerin iş güvenliği ve yasal mevzuatlara uygunlukları sorgulanmaktadır. Kalite, sağlık ve güvenlikle ilgili gerekli sertifikalar tedarikçilerden talep edilmektedir. Bunun yanı sıra Doğuş Otomotiv iş ahlâkı ilkelerine uygunluğuna da öncelik verilmektedir.

 

Mercan Otomotiv enerji ve su tüketimini azaltmak amacıyla yıl içinde çeşitli farkındalık ve bilgilendirme çalışmaları yürütmüş, ayrıca sensörlü ışık ve musluklar, doğal gaz sisteminde akıllı sayaç sistemine geçiş, enerji tasarruflu server gibi yatırımlar yapmıştır.

 

Mercan Otomotiv, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yönetmeliğine uygun olarak tehlikeli tüm atıkları bertaraf yönetmeliğine göre depolayarak düzenli olarak yetkili bertaraf firması aracılığıyla imhasını gerçekleştirmektedir. 2017 yılında 3.320 kg atık kâğıt, 980 kg atık yağ filtresi, 906 kg kurşunlu pil ve akümülatör, 13.522 kg kullanılmış motor ve şanzıman yağı geri dönüşüme gönderilmiştir.

 

Mercan Otomotiv çalışanlarının memnuniyet düzeylerini ölçmek amacıyla 6 aylık dönemlerde düzenli olarak anket düzenlemekte ve gerekli düzeltici faaliyetleri insan kaynakları birimiyle birlikte hayata geçirmektedir. Çalışanların her türlü eğitim ihtiyacı tespit edilerek kendilerini geliştirmeleri için fırsat sağlanmaktadır. Uzaktan eğitim için sınava giden çalışanlara mesai saatleri içinde ücretli izin verilmektedir.

 

Mercan Otomotiv T.C. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan iş birliğiyle Meslek Lisesi öğrencilerine sigortaları yapılarak haftada 3 gün staj olanağı sağlamaktadır.

 

Bununla birlikte Mercan Otomotiv Çanakkale Keşan ve Enez Bölgesi 112 acil servis binasının çevre düzenlemesi yatırımını gerçekleştirmiştir. Yıl içinde Edirne Teknik Endüstri Meslek Lisesi Yardımlaşma Derneği, Edirne Türk Musiki Derneği, Türk Kosova Öğrenci Dayanışma Derneği gibi dernek ve kurumlara yaklaşık 10.000 TL bağış yapılmıştır.

 

MBU

Çalışan Sayısı: 51

Faaliyet Bölgesi: İzmir

Hizmet Verilen Alan: 3.750 m2

İnternet Sitesi: http://www.mbu-seat.com.tr

 

MBU Yapı Otomotiv San. ve Tic. Ltd. Şti 1991 yılında İzmir'de kurulmuştur. 1993 yılında MBU, Doğuş Otomotiv'le SAAB, General Motors ve Opel yetkili satıcısı olarak birlikteliğe başlamıştır. 1997 yılından beri SEAT marka araçların satış, servis ve orijinal yedek parça hizmetlerini, 2000 yılından beri DOD (Doğuş Oto Değerlendirme) ve vdf (Volkswagen Doğuş Finans) hizmetlerini, 1991 yılından beri MBU Sigorta Aracılık Hizmetlerini müşteri memnuniyeti odaklı, tecrübeli ve geniş kadrosuyla ISO 9001 standartlarında gerçekleştirmektedir.

 

MBU tedarikçi seçim ve değerlendirme kriterleri kapsamına çevresel, insan hakları ve çalışan hakları uygulamaları ve yapılarını da almaktadır. Ayrıca tedarikçi firmaların iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasalara uyumlu çalışması, ISO, TSE vb. kalite belgelerine sahip olması önem taşımaktadır. Bunlara ek olarak tedarikçi firmaların atıklarını bertaraf ederken atık yönetimi yönetmeliğine uygun şartlarda çalışmaları da gerekmektedir. Tedarikçi firmanın atık bertarafı konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yetki almış firmalarla çalışıp çalışmadığı, atık sahalarının uygun olup olmadığı da denetlenmektedir. Tedarikçi çalışanlarına atık yönetimiyle ve işçi sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yıl içinde düzenli eğitim verilip verilmediği kontrol edilmektedir. Tedarikçi firmaların çalışan memnuniyetini sağlamaya özen göstermeleri MBU için önem teşkil etmektedir.

 

MBU Otomotiv’de 2015 yılından itibaren tüm ampuller LED ampul ile değiştirilerek enerji tasarrufu sağlanmıştır. 2017 yılından itibaren serverlar sanallaştırılarak önemli oranda enerji tasarrufu elde edilmiştir. Su tüketimini azaltmak amacıyla 2018 yılında çalışma alanlarına bilgilendirme levhaları asılması hedeflenmektedir.

 

MBU’da boya fırını bacasında bulunan filtreler düzenli olarak değiştirilerek çevreye en az karbondioksit salınımı yapılması için gerekli önlemler alınmaktadır. 2017 yılında içeriğinde özel 4.nesil katkı kullanarak yanma sonucunda düşük emisyon üreten bir akaryakıt firmasıyla anlaşma sağlanmış ve tüm Şirket araçları bu firmanın istasyonlarından yakıt almaya başlamıştır.

 

MBU servise bakım onarım ve hasar işlemleri için gelen tüm araçlardan çıkan atık parçaları bertaraf izni alındıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın belirlemiş olduğu ilgili firmalara teslim edilmekte ve bertaraf edilmektedir. Atıkların Ulusal Atık Formu uygulaması ile atığın cinsi, adedi/kilogramı belirtilerek konuyla ilgili yetkin firmaya iadesi sağlanmaktadır.

 

Atık kâğıt, karton ve ambalajlar Gaziemir Belediyesi'nin anlaşmalı olduğu T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş 'Kaya Varger' firmasına verilerek geri dönüşüm takibi yapılmaktadır. 2017 yılı için geri dönüşüme gönderilen atık kâğıt miktarı (kağıt, karton, ambalaj) 1.755 kg.'dır. MBU’da gerek atölyelerde gerekse yıkama bölümünde kullanılan suları arıtarak Büyükşehir Belediyesi'nin kanal sistemine pompalayan bir atık su arıtma tesisi bulunmaktadır. Atık yağlar ise anlaşmalı şirkete (PetDer) verilmektedir. Atık pil ve aküler düzenli olarak toplanmakta ve Aküder firmasına geri dönüşüme gönderilmektedir. 2017 yılında Aküder’e verilen atık pil ve akü miktarı 1.139 kg.'dır.

 

MBU’da çalışanlara güvenli ve ekonomik sürüş eğitimleri yılda iki kez, iki saat olmak üzere düzenli olarak verilmektedir. Şirkette çalışanların istedikleri zaman ulaşabildikleri bir açık öneri sistemi bulunmaktadır. Tüm çalışanlara 6 ayda bir iş güvenlik eğitimi, yılda 1 kez de yangın eğitimi verilmektedir. Eğitimlerin yanında çalışan sağlığı için doktor kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır. Tüm çalışanlara düzenli kan tahlili yaptırılmaktadır.

 

Çalışanların gelişimi için ise Şirket olarak yürütülen çalışmalar bulunmaktadır. Atölye çalışanlarından 2 kişinin liseye kaydı gerçekleştirilmiş ve kayıt masrafları karşılanmıştır. Çalışanların sınav dönemlerinde çalışmaları ve/veya sınava girebilmeleri için gerekli izinler verilmektedir. 2 beyaz yaka çalışanın yarım kalan üniversite eğitimlerini tamamlamaları teşvik edilmiş, bir çalışan 2017 yılında diplomasını almıştır.

 

MBU, yıl içinde KİTVAK'a (Kemik İliği Transplantasyon ve Onkoloji Merkezi Kurma ve Geliştirme Vakfı) 5.000 TL bağışta bulunularak inşaatı devam eden ek bina giderlerine katkı sağlamıştır.

 

OPAT OTOMOTİV

Aldo Grup

Çalışan Sayısı: 116

Faaliyet Bölgesi: Mersin: Mezitü, Tarsus

Hizmet Verilen Alan: 6.000 m2

İnternet Sitesi: http://opat.vw.com.tr

 

Opat tedarik zinciri yönetiminde şirketlerin çevresel, insan ve çalışan hakları uygulamalarını ve söz konusu konularla ilgili yapılarını da dikkate almaktadır. Şirket, verimli ve huzurlu çalışmayı temin amacıyla çalışanlarından, Şirketin kabul ettiği iç yönetmelikler, prosedürler, prensipler ve kurallar ile mevzuat hükümlerine uygun hareket etmelerini ve disiplinli bir iş ortamı yaratmalarını beklemektedir.

 

Opat Otomotiv’in bağlı olduğu Aldo Grup’un İnsan Kaynakları El Kitabı Disiplin Uygulamaları ana başlığı altında ‘Çalışma Kuralları ve Yöneticilerin Sorumlulukları’ bölümünde yaş, din, ırk, sağlık, cinsiyet, medeni durum vb. farklılıklara saygı gösterilmesi ve çalışanlara baskı/tacizin kesinlikle yasaklandığına dair ilke ve prensipler yer almaktadır.

 

Enerji verimliliği çalışmalarına uzun yıllardır yatırım yapan Opat Otomotiv’in çatı bölümüne güneş panelleri yerleştirilmiştir. Yatırım tamamlandığında yılda 265 kWh elektriğin güneş enerjisinden üretilmesi hedeflenmektedir. Şirket atıklarını yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde ayrıştırmakta ve yıl içinde düzenli olarak yetkili firmalara teslim etmektedir.

 

Şirket çalışanlarının çocuklarının okul çıkış saatlerinde bakıcı gözetiminde anne ve babalarını bekleyebilecekleri bir oyun odası bulunmaktadır. Çalışanların katılmak istediği veya mesleğine yönelik geliştirici eğitimler için destek sağlanmakta, ayrıca lise ya da üniversite eğitimini tamamlamak isteyenler teşvik edilmektedir.

    

Opat Otomotiv’de iş yeri güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi bulunmaktadır. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili tüm çalışmalar yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde yürütülmektedir. Bunun dışında Şirketi her hafta ziyaret eden diyetisyen sayesinde kilo problemi olan kişilere özel diyet listesi oluşturulmakta, çalışanlara sağlıklı beslenme konusunda destek olunmaktadır. 72 çalışan bu hizmetten yararlanmaktadır.

 

Opat Otomotiv çalışanlarının memnuniyetini ölçmek için belli aralıklarla anket uygulamaktadır. Çıkan sonuçlara göre düzeltilmesi gereken konular yönetimle görüşülerek aksiyon planına uygun biçimde hayata geçirilmektedir. 

 

Opat Otomotiv 2017 yılında Lösev ve Kızılay’a 10.000 TL bağış yapmıştır. Bununla birlikte Mersin’de bulunan yerel dernekler vasıtasıyla ihtiyacı olan kişilere parasal yardım yapılmaktadır. Bedensel engelli sporcuların da bulunduğu Mersin Yelken Yat ve Su Sporları Kulübü’nün tüm aktivitelerine sponsor olarak destek verilmektedir. Nakdi yardımın yanı sıra, derneğin ihtiyaçları gerektiğinde karşılanmakta ve düzenlenen tüm etkinliklere Şirket olarak katılım sağlanmaktadır. Ayrıca 24 üniversite öğrencisine ayda 150 TL burs sağlanmaktadır.

 

ÖZÖN OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 205

Faaliyet Bölgesi: İstanbul , Samsun

Hizmet Verilen Alan: 18.000 m2

İnternet Sitesi: http://ozonistanbul.vw.com.tr

 

İstanbul merkez olmak üzere Samsun’da bir şubede hizmet veren Özön Otomotiv bir Özön Grup şirketidir.  Özön Grup şirket misyonu doğrultusunda müşteri odaklı yaklaşımdan ve hizmet kalitesinden ödün vermeksizin, koşulsuz müşteri memnuniyeti sağlamak, çalışanların gelişimini de yakından takip ederek çalışan memnuniyetini arttırmak, Türkiye’nin sosyal ve kültürel mirasını ve değerlerini koruyarak çevreci politikalara destek vermek amacıyla çalışmalarını 2017 yılında da sürdürmüştür.

 

Özön Otomotiv’de yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmak amacıyla jeotermal sistemle bina ısıtma ve soğutması sağlanmaktadır. Elektrik tüketimini azaltmak için yapılan bu yatırımla yeraltı suyu esenjörler yardımıyla ısıtılarak ya da yaz aylarında soğutularak binaların iklimlendirme sistemlerine verilmektedir.

Atık yönetimini yasa ve yönetmeliklere göre yürüten Özön, yetkili kurum ve kuruluşlara teslim edilen tüm atıklarını kayıt altında tutmaktadır. Şirketin süreçlerini yönetirken gösterdiği çevresel duyarlılığı, aynı zamanda çalışanların da kazanması için Özön konuyla ilgili farkındalığı arttıracak bilgilendirmeler yapmaktadır.

 

Özön Otomotiv’de çalışanların sağlığı ve güvenliği öncelikli konular arasında yer almaktadır. İş Sağlığı ve Güvenliği Komitesi bulunan Şirkette çalışanlar düzenli olarak gerekli eğitimleri almaktadır. Aynı zamanda çalışanların öneri ve şikâyetlerini yönetime iletebilecekleri bir sistemi de bulunan Özön Otomotiv bu önerileri belirli aralıklarla değerlendirmekte ve hayata geçirmektedir.

 

Özön Otomotiv’de çalışanların eğitim ve gelişimlerine önem verilmektedir. Doğuş Otomotiv mesleki eğitimleri dışında yine Doğuş Otomotiv Drive Akademi bünyesinde çeşitli alanlarda online eğitim olanakları da sunulmaktadır. 2017 yılında Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan çalışanlara eğitim imkânı sunularak, sertifika almaları desteklenmiştir.

 

Özön Otomotiv 2017 yılında toplumsal sorumluluk kapsamında faaliyet bölgesinde bulunan bir okulun ihtiyaç sahibi öğrencilerine 2.000 TL tutarında giysi yardımında bulunmuştur.

 

ŞENYILDIZ OTOMOTİV

Çalışan Sayısı: 132

Faaliyet Bölgesi: İstanbul: Yenikapı, Nişantaşı, Topkapı

Hizmet Verilen Alan: 12.000 m2

İnternet Sitesi: http://www.audisenyildiz.com

 

Yasa ve yönetmelikler doğrultusunda kalite standartlarına uygun biçimde faaliyetlerini yürüten Şenyıldız Otomotiv, Doğuş Otomotiv’in OEM standartlarıyla ilgili tüm beklentilerine uygun gereklilikleri titizlikle yerine getirmektedir.

 

Şenyıldız Otomotiv’de yeni akıllı tesis uygulaması bulunmaktadır. Isı yalıtımı sağlamak amacıyla standartlara uygun olarak yapılan çift kapı dışında atölyelerde perde ile bölümlendirme yapılmaktadır. Yeni tesiste ise otomatik sensörlü aydınlatmalar kullanılmaktadır. Şirkette su tüketimini azaltmak amacıyla sensörlü musluklar bulunmaktadır. Yeni tesiste ise yağmur suyunu toplama ve arıtma ile geri dönüşüm sağlanmasıyla ilgili çalışmalara devam edilmektedir.

Şenyıldız’da tüm atık yağlar, kontemine atıklar, atık piller, aküler, metal hurda atıklar, plastikler, lastikler, atık kâğıtlar ilgili yönetmeliklere göre bertaraf edilmekte, anlaşmalı firma ya da belediyelere geri dönüşüm için teslim edilmektedir. Bununla birlikte kâğıt tüketimini azaltmak amacıyla yıl içinde e-fatura uygulamasına geçilmiş, böylece kâğıt tüketiminde önemli bir azalma sağlanmıştır.

 

Tema Vakfı ile yapılan iş birliği sayesinde 2017 yılında 1.000 adet ağaç dikimi gerçekleştirilmiştir. Şenyıldız Otomotiv yeni tesis ile birlikte 2017 yılında yaklaşık 1.100.000 TL (Arıtma sistemi, akıllı bina uygulamaları, tasarruflu lambalar vb.) çevresel yatırım gerçekleştirmiştir.

 

Şenyıldız Otomotiv’de iki yılda bir çalışan memnuniyeti anketi gerçekleştirilmektedir. Beyaz yakalı çalışanlar sisteme online erişim sağlarken, mavi yakalı çalışanlar ise basılı anket formlarını doldurmaktadır. Anket sonrası yönetim toplantısı yapılarak alınacak aksiyonlar belirlenmekte ve aksiyona yönelik kararlar tüm çalışanlara duyurulmaktadır. Şenyıldız, çalışanlarının verimliliğe fayda sağlayacak, yenilikçi ya da Şirketin performansına olumlu etkisi olacak çalışan önerilerine ulaşabilmek için bir öneri sistemi kurmuştur. Yıl içinde öneri sistemine ulaşan öneriler bölüm yöneticilerinden oluşan bir komite tarafından değerlendirilmekte ve uygun görülenler hayata geçirilmektedir.

 

Şenyıldız Otomotiv’de çalışanlara yetkinliklerini arttırmaları için çeşitli eğitimler verilmektedir. Atölye çalışanlarının pozisyonlarına göre kalfalık-ustalık ve mesleki yeterlilik belgesi alması sağlanmaktadır. Yüksek lisans yapan çalışanlara eğitim programları doğrultusunda ücretli izin verilmektedir. Uzun dönemli staj yapan öğrencilere okul bitiminde istihdam imkânı (İŞKUR iş birliği ile İşbaşı Eğitim Programı uygulaması) sağlanmaktadır.

 

Şenyıldız Otomotiv’in toplumsal katılım yaklaşımı hem çalışanlar hem de müşterilerimiz ve içinde yaşadığımız toplum için refah sağlama hedefine dayanmaktadır. Engelli çalışan ve stajyer istihdamı, işe alımda kadın adaya öncelik verme anlayışı, engelli stajyer öğrencilerin topluma kazandırılması için eğitim sonrası istihdama katılabilecek özelliklerin kazandırılmasına yönelik uygulamalar bu yaklaşımı desteklemektedir.

 

2017 yılında faaliyette bulunulan bölgenin gelişimini sağlamak, yerel halka destek olmak ve toplumsal katkı sağlamak amaçlarıyla aşağıdaki çalışmalar gerçekleştirilmiştir:

 

  • Topkapı Litros Yolu üzerindeki Audi Plaza’nın önündeki kaldırımların yapılmasına 40.000 TL tutarında destek sağlanmıştır.
  • Bakırköy Hapishanesi kadınlar koğuşunda büyüyen çocuklar için “İçeride Çocuk Var Projesi”ne destek verilmiştir. Bu çalışma kapsamında yaptırılan stickerlar müşterilere dağıtılarak farkındalık yaratılması da hedeflenmiştir. Proje kapsamında 6.500 TL tutarında yardım sağlanmıştır.
  • UNICEF’in eğitime katkı projesine destek olmak amacıyla çalışanlar adına 2.500 TL bağış yapılmış, çalışanların isimlerine özel sertifikalar verilmiştir.
  • Tema Vakfı’yla yapılan iş birliği çerçevesinde müşterilerimiz adına İzmir Urla’da 1.000 adet ağaç dikimi gerçekleştirilmiş, vakfa 5.000 TL katkı sağlanmıştır. Müşterilerimiz arasında farkındalık yaratmak amacıyla ağaç dikim sertifikaları kendilerine ulaştırılmıştır.
  • İlköğretimde okuyan 5 çocuğun yıllık eğitim masrafları şirketimiz tarafından karşılanmaktadır.
  • Engelli müşterilerimizin servis alanına giriş ve çıkışlarını kolaylaştırmak amacıyla özel yollar yaptırılmıştır.

                

TAMAŞ

Çalışan Sayısı: 191

Faaliyet Bölgesi: İstanbul: Topkapı, Bakırköy

Hizmet Verilen Alan: 21.752 m²

İnternet Sitesi: http://tamas.vw.com.tr

 

Doğuş Otomotiv ve OEM’in beklentilerine uygun tüm kalite standartlarını yerine getiren Tamaş Otomotiv, ayrıca boya ve kaporta atölyesinde iş kalitesinin arttırılması amacıyla BASF’nin otomobil boya markası Glasurit tarafından yapılan Glasurit Bodyshop Audit Pro kalite çalışmasını tamamlanmış ve sertifikalandırılmıştır. Bu kalite sertifikasına Türkiye’de tüm markalarda sahip tek yetkili satıcı konumunda olan Tamaş bünyesinde ayrıca kalite standartlarını yükseltmek için Tasarruf, Sosyal Sorumluluk ve Etik, Eğitim, Pazarlama ve Verimlilik çalışma grupları da oluşturulmuştur. Tamaş, tedarikçilerinin iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekli önlemleri alan, çevre konusunda bilinçli ve yasal izinleri olan firmalar olmasına önem vermektedir. 

 

Enerji verimliliğini arttırmak ve tüketimleri azaltmak amacıyla Şirket içinde verimlilik çalışma grubu oluşturulmuştur. Tamaş’ta yeni renovasyon çalışmalarıyla birlikte aydınlatmada DALI otomasyon sistemine geçiş yapılmıştır. Bu sistemle hem tasarruf hem de etkin aydınlatma kontrolü sağlanmaktadır. Gün ışığına duyarlı lambalar, ortam aydınlatmasına göre ışık şiddetini kendisi ayarlamaktadır. Ayrıca renovasyon çalışması sırasında değişen tuvaletlerde sensörlü ve filtreli musluklar yapılarak su tüketiminin azaltılması sağlanmıştır. 

 

Tamaş Otomotiv’de eski bilgisayarlar yetkili geri dönüşüm firmasına teslim edilmektedir. Âtıl duruma düşen tabletler ise ofis kullanıcılarına uyarlanarak değerlendirilmektedir. Yenilenen teknoloji nedeniyle sürekli bilgisayar değiştirmek yerine Terminal Server yapısına geçilerek daha kolay yönetilebilir merkezi sistem sayesinde hem enerji tasarrufu hem de bilgi güvenliği sağlanmaktadır. Atık yönetimini yasa ve yönetmeliklere uygun olarak yapan Tamaş, atıklarını yetkili firmalara geri dönüşüm ya da bertaraf amacıyla teslim etmektedir.

 

Tamaş, çevresel farkındalıkla ilgili çalışanlarından başlayarak müşterilerine kadar tüm paydaş etki alanı içinde farkındalık çalışmaları yürütmektedir. Müşterilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak özellikle çevreyi daha az kirlettiği bilgisiyle benzinli araçlara yönlendirme yapılmaktadır. Düşük hızlarda ve devirlerde 2 silindir olarak çalışan ACT motor teknolojisine sahip modeller müşterilere öncelikli olarak tavsiye edilmektedir. Yine aynı şekilde küçük hacimli motora sahip araçlarla test sürüşü teşvik edilmektedir.

 

Tamaş Otomotiv iş sağlığı ve güvenliği kurullarını her iki ayda bir çalışan temsilcileri ve diğer birimlerin yöneticileriyle düzenli olarak yapmaktadır. 2017 yılında çalışanlara 210 adam/saat iş güvenliği eğitimi ve 70 adam/saat hijyen eğitimi verilmiştir.

 

Tamaş Otomotiv, çalışanlarının yönetimle ve kendi aralarında iletişimini kurumsallaştırmak amacıyla intranet sistemini uygulamaya almıştır. Kurumsal intranet sistemiyle tüm çalışanlar özlük bilgilerine, dâhili uygulamalara, performans değerlendirmeleri sonuçlarına, Şirket içi yayınlanan dokümanlara ve duyurulara erişebilmektedir. Güncelleme taleplerini intranet aracılığı ile insan kaynakları birimine iletebilmektedir.

    

Tamaş’ta henüz lise eğitimini tamamlamamış çalışanlara sınav dönemlerinde ücretli izin verilere destek sağlanmaktadır. Örgün eğitim veren kurumlarda üniversite eğitimine (Ön lisans, Lisans veya Yüksek Lisans) devam eden çalışanlara ise hafta içi aksam 17:00’den sonra derse yetişebilmeleri için izin verilmektedir.

 

Tamaş Otomotiv 2017 yılında Hatay Arsuz’da bulunan Hacıahmetli Muazzez-İsmail Çam Ortaokulu Kız Voleybol Takımı için spor malzemesi bağışında bulunmuştur.

 

UZAY OTO

Çalışan Sayısı: 134

Faaliyet Bölgesi: İstanbul

Hizmet Verilen Alan: 11.000 m2

İnternet Sitesi: http://www.uzayoto.com.tr

 

Uzay Oto’da ISO 9001 Kalite Standardı ve Prosedürleri yerine getirilmektedir. Yıl içinde iki ana değer akım faaliyetinde tüm süreçlerin prosesleri tanımlanmıştır. Satış ve servis bölümlerinde ise QSP (Quality Service Portal) ve RASE (Retail After Sales Excellence) Projeleri uygulanmaktadır.

 

Tedarikçi seçiminde hizmet sürekliliği, hizmet kalitesi, iş ahlâkı, iletişim kabiliyeti ve rekabetçi fiyatlama gibi unsurları dikkate alan Uzay Oto, ayrıca tedarikçilerin vergi vb. yasal sorumluluklarını yerine getirmesini de beklemektedir. Bununla birlikte Doğuş Otomotiv tedarikçi seçim ve çalışma ilkeleri göz önünde bulundurulmaktadır.

 

Uzay Oto, aydınlatma sistemlerinde enerji tasarrufu sağlamak amacıyla timer switch ve LED aydınlatma kullanılmaktadır. Şirket su tasarrufu sağlayabilmek amacıyla da sensörlü musluklara kademeli olarak geçiş yapmaktadır. Araç yıkamada ise su debisini düşüren pülverizatör esaslı sistem kullanılmaktadır.

 

Bilgi İşlem Birimi kullanılamayan teknolojik cihazları geri dönüşüm kapsamında değerlendirilebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın akredite ettiği kuruluşlara teslim etmektedir. Şirket içinde ortaya çıkan kâğıt atıklar, tehlikesiz atıklar, elektronik atıklar, mutfak artığı yanık yağlar akredite edilmiş kurumlara teslim edilmektedir. Bununla birlikte Uzay Oto çalışanlarında çevresel farkındalık yaratmak amacıyla savurganlığı önleme, çevreyi koruma, çevreyi temiz ve tertipli tutma konusunda eğitimler düzenlemektedir.

Satış görüşmelerinde Blue Motion teknolojileri sayesinde araçların yüksek motor gücü ve performanslarına rağmen daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 salınımı oranlarına sahip olduğu, Start/Stop Sistemi’nin CO2 emisyonlarının azaltılmasına yardımcı olduğu vurgulanmaktadır.  Ayrıca e-imzalarda ve müşterilere verilen araç teklif formlarında farkındalık yaratmak amacıyla ‘yazdırmadan önce düşün’ ibaresi yer almaktadır.

 

Uzay Oto çalışanlarına bireysel emeklilik sistemi, tamamlayıcı özel sağlık sigortası ve eğitim desteği gibi bağlılıklarını arttırıcı ve çalışan memnuniyetini maksimum seviyede tutacak olanaklar sağlamaktadır. Ayrıca kıdem yılları göz önünde bulundurularak çalışanlara ve ailelerine tamamlayıcı özel sağlık sigortası da yaptırılmaktadır.

 

İşe başlayan her çalışana iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmektedir. Çalışma mevzuatı, çalışanların yasal hak ve sorumlulukları, iş yeri temizliği ve düzeni, iş kazası ve meslek hastalığından doğan hukuki sonuçlar, yangın ve yangından korunma, iş kazalarının sebepleri ve korunma prensipleri ile tekniklerinin uygulanması konusunda tüm çalışanlara işe başladığı tarihten itibaren toplam 8 saat eğitim verilmektedir.

Uzay Oto’da çalışanların gelişimi için eğitim doğal bir hak olarak görülmekte ve gereken destek verilmektedir. Satış departmanında 11 çalışan 2017 yılında toplam 360 saat meslek eğitimi almıştır.

 

Uzay Oto insan ve çalışan haklarına saygılı bir yönetim anlayışıyla farklı kültür ve dinsel inanca sahip çalışanlara sahip bir kurum olarak her koşulda eşit işe eşit haklar prensibiyle faaliyetlerini sürdürmektedir. Uzay Oto Doğuş Otomotiv’in imzacısı olduğu Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni desteklediğini de beyan etmektedir.

 

VİMSA

Çalışan Sayısı: 186

Faaliyet Bölgesi: Urfa

Hizmet Verilen Alan: 62.000 m2

İnternet Sitesi: http://vimsa.vw.com.tr

 

VİMSA Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş. Volkswagen Yetkili Bayi, SEAT Yetkili Servis ve DOD Yetkili Satıcısı olarak 2010 yılında Doğuş Otomotiv bünyesine katılmıştır. 2013 yılında Adıyaman ilinde de Volkswagen Yetkili Satıcı ve Servisi açan Vimsa, 2017 yılında otomotiv alanındaki yatırımlarını büyüterek Şanlı Urfa’da, 62.000 m2 alanda, Audi-SEAT-Volkswagen Yetkili Satıcı ve Servisi ile DOD Yetkili Satıcısı açarak toplam 4 merkezde hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Vimsa Otomotiv, Doğuş Otomotiv’in marka standartlarının tamamını iç kontrol mekanizmalarıyla birlikte eksiksiz olarak hayata geçirmekte ve atık yönetimini yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde yapmaktadır.

 

Vimsa, müşteri memnuniyetini artırmak ve eksiksiz bilgilendirme yapmak amacıyla düzenli olarak haftada bir gün satış temsilcilerine soru-yanıt sistemine dayalı ürün anlatımı gerçekleştirmektedir. Bu sistemle doğru ihtiyaç analizi yaparak müşterinin satış temsilcilerine maksimum düzeyde soru sormasını teşvik etmek hedeflenmektedir.

 

Vimsa iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili yasa ve yönetmeliklere uymakta çalışanlarına konuyla ilgili eğitimlerin verilmesini temin etmekte ve düzenli olarak konuyu takip etmektedir. Ayrıca yıl içinde çalışanlara sağlanan mesleki eğitimlerin dışında Endüstri Meslek Lisesi mezunu olmayan çalışanlara bu alanda destek sağlanmakta ve sınavlara girebilmeleri için ücretli izin verilmektedir.

 

Vimsa Şirket içinde eşit işe eşit haklar prensibi doğrultusunda bir yönetim sistemi uygulamaktadır.

 

Vimsa Otomotiv ayrıca öğrencilere eğitimlerini sürdürmeleri için burs olanağı sağlamaktadır. Şirketimize 2017 yılında 100’e yakın üniversite öğrencisi başvuru yapmış olup, ilgili başvurular öğrencilerin okul başarı ve aile maddi durumu göz önünde bulundurularak değerlendirilmiştir ve 66  öğrenciye burs bağlanmıştır. 2017 yılında her bir öğrenci için aylık 100 TL tutarında, 9 ay süresince burs verilmiş, toplamda 59.400,00 TL burs desteği sağlanmıştır.

 

VOSMER

Çalışan Sayısı: 510

Faaliyet Bölgesi:  İzmir: Alsancak, Gaziemir

Hizmet Verilen Alan: 56.720 m2

İnternet Sitesi: http://vosmer.vw.com.tr

 

Vosmer, faaliyette bulunduğu bölgenin ihtiyaçlarını düzenli olarak takip etmekte ve birlikte yaşadığı komşuların da refahı için üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmektedir. Şirket 2017 yılında İzmir Bornova’da Şirketin bulunduğu sokağın asfaltlanma çalışmasını tamamlamış, bu alt yapı yaptırımı için toplam 542.089,68 TL kaynak aktarmıştır.

 

Vosmer’in sürdürülebilirlik alanındaki çalışmaların referans noktasını Doğuş Otomotiv kurumsal sürdürülebilirlik çalışmaları oluşturmaktadır. Her yıl Doğuş Otomotiv temsilci ve danışmanlarının gerçekleştirdikleri ziyaretler ve verdikleri eğitimler aracılığıyla yapılan uygulamaları öğrenme ve bunları Vosmer’de uygulama fırsatı yakalayan Şirket, çevresel etkisini azaltmak ve enerji tüketimini minimum seviyeye indirmek için tüm tesislerinde LED ampül kullanmaya başlamıştır. Bununla birlikte ortak kullanım alanlarında tüketimi azaltmak için sensör kullanımına geçilmiş, tüm musluklar sensörlü hale getirilmiştir.

 

Atık yönetimini yasa ve yönetmeliklere uygun biçimde yapan Vosmer’de atık sular arıtma tesisi vasıtasıyla arıtılarak deşarj edilmektedir. Ayrıca Şirket her yıl ağaç dikerek çevreye olan negatif etkisini azaltmaya çalıştığını beyan etmektedir. Bu doğrultuda Ege Orman Vakfı’na düzenli olarak bağış yapılmaktadır.

 

Vosmer’de çalışanlara yasa ve yönetmeliklerin de ötesinde ihtiyaç duydukları tüm haklar sağlanmakta, memnuniyetlerini ölçümlemek amacıyla 2 yılda bir çalışan memnuniyeti anketi yapılmaktadır.

 

Vosmer’de eşit haklar ilkesine göre hareket edilmekte ve eşit işe eşit haklar politikası uygulanmaktadır. İnsan haklarına faaliyetlerinin her aşamasında özenle saygı gösteren Vosmer çalışanlarının önerilerini dikkate almakta ve iletilen önerileri değerlendirerek süreçlere fayda sağlayanları hayata geçirmektedir.

Yetkili Satıcı ve Servislerimizin 2017 Yılı Sürdürülebilirlik Performansı  

Yetkili Satıcı ve Servislerimizin 2016 Yılı Sürdürülebilirlik Performansı

Yetkili Satıcı ve Servislerimizin 2015 Yılı Sürdürülebilirlik Performansı