Trafik Hayattır!

İçinde bulunduğu çevre ve topluma değer katma vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Doğuş Otomotiv, Trafik Hayattır! Platformu ile trafikte saygı kültürünün yayılmasına katkıda bulunmaktadır. Sürdürülebilir kalkınmanın önemli bileşenlerinden olan trafik güvenliği konusunda paydaşlarına ve topluma karşı sorumluluk bilinciyle hareket eden Şirketimiz, trafik güvenliği konusunda pozitif bir kültür değişimi yaratmak ve güzel bir geleceğin bugünden inşa edilebilmesi için çalışmalarını yürütmektedir.

Trafik Hayattır! Platformu 2012 yılında başlayıp, halen devam eden ‘Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi’ projesiyle Türkiye Halka İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından düzenlenen Altın Pusula Halka İlişkiler Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüştür.  Proje kapsamında 15.000’den fazla öğrenciye ulaşılmış, 15 üniversiteye eğitim içeriği sağlanmıştır.

Trafik güvenliği kültürünün sağlanmasında temel unsurlardan biri haline gelen ‘cep telefonu kullanımı’ ile ilgili bilinçlendirme kampanyalarıyla dikkat çeken Trafik Hayattır! Platformu,  Seferihisar Belediyesi, Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, Trafik Güvenliği Platformu ile yaptığı saha uygulamalarıyla ‘Kristal Elma Reklamcılık Ödülleri’nde Açıkhava Uygulaması’nda Gümüş Elma ödülüne layık görülmüştür. Proje ayrıca Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde ‘Gerilla Aktivitesi’ kategorisinde ödül almıştır.

Daha fazla bilgi için :

http://www.trafikhayattir.com/ana-sayfa.aspx
https://www.facebook.com/TrafikHayattir

Çalışanlarımız İçin Trafik Hayattır!

Trafik Hayattır! Platformu’nun Şirket içinde daha üst düzeyde sahiplenilmesi ve içselleştirilmesi için gerçekleştirilen uygulamalarla, çalışanların trafik güvenliği alanında tam donanıma sahip olarak Trafik Hayattır!’ın gönüllü elçisi konumuna gelmesi sağlanmıştır.

 • Doğuş Otomotiv çalışanlarından 25 temsilciyle gerçekleştirilen çalıştayda Trafik Hayattır!’ın gelecek vizyonu oluşturulmuş, çalışanların projelere katkısı sağlanmıştır.

 • Doğuş Yayın Grubu’nda aktif araç kullanan çalışanlara toplam 88 adam/saat güvenli sürüş eğitimi verilmiş, engebeli arazi sürüşü, slalom, ıslak zeminde fren mesafesi gibi konularda deneyim kazanmaları sağlanmıştır.

 • Trafik güvenliği konusunda yenilikçi uygulamalar geliştiren Trafik Hayattır!,  sanal gerçeklik gözlüğüyle kullanılan güvenli sürüş simülasyonuyla Doğuş Otomotiv ve Doğuş Holding’de  532 çalışana ulaşmıştır.

 • Trafik güvenliği uzmanları tarafından verilen ve tam gün süren eğitimlerle, Doğuş Grubu çalışanlarına, trafik güvenliği, defansif sürüş, risk analizi, araç içi güvenlik sistemleri, lastik kontrolü ve kör noktalar gibi birçok konuda bilgilendirme yapılmıştır.

 

Çocuklarımız İçin Trafik Hayattır!

Trafik Hayattır!’ın çocuklara yönelik gerçekleştirdiği trafik güvenliği bilinçlendirme çalışmaları, gelecekte yetişkinlere yönelik gerçekleştirilecek projelerin daha nitelikli olması için önemli bir başlangıç özelliği taşımaktadır.

 • Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği yürüttüğü “Güvenli Trafik Projesi” kapsamında, ilkokul 2.sınıf öğrencilerine yönelik geliştirilen ‘Hayatı Öğreniyorum’ eğitimleri 2015 yılında da devam etmiş, Gaziosmanpaşa Atabek İlkokulu’nda Doğuş Otomotiv çalışanları gönüllü eğitmen olarak 118 öğrenciye eğitim vermiştir.
 • Ayhan Şahenk Vakfı Doğuş Panayırı’nda çocuklara özel stand ve aktiviteleriyle yer alan Trafik Hayattır! trafik güvenliği konusunu çocuklara oyun ve interaktif uygulamalarla aktarmıştır.

 

Gençlerimiz İçin Trafik Hayattır!

Avrupa ülkeleri arasında en fazla genç nüfusa sahip ülke konumunda olan Türki­ye’nin %16,6’sı 15-24 yaş arası gençlerden oluşmaktadır. Bu gerçekten hareketle, Trafik Hayattır! Platformunun en önemli hedef kitleleri arasında gençler yer almakta, genç hedef kitleye uygun “dinamik” projeler hayata geçirilmektedir.

 • Trafik güvenliği içeriğiyle üniversite SCORM sistemine giren ilk toplumsal katılım çalışmaları olan ‘Trafik Hayattır! Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi’ ile 15 üniversitede 15.000’den fazla öğrenciye ulaşılmıştır. 

 • Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi ile verilen teorik bilgilerin kalıcı olabilmesi için birçok saha çalışması düzenlenmekte ve kampüslerde trafik güvenliği uygulamaları hayata geçirilmektedir. 2015 yılı boyunca Isparta’dan Sivas’a kadar farklı 10 ilde, 10 üniversitede eğitim panelleri, sanal gerçeklik sürüş simülasyonu ve sosyal medya aktivite stantlarıyla toplam 12.356 kişiye ulaşılarak öğrencilerin bilgi birikimleri ve deneyimleri desteklenmiştir.

 • Trafik güvenliği konusuna gençleri dahil eden, düşünmeye ve üretmeye teşvik eden diğer bir proje ‘Kamu Spotu Yarışması’ Kasım 2015 itibariyle başlatılmıştır. Gençler tarafından üretilecek senaryolar arasından birinci seçilen projenin ünlü yönetmen Ömer Faruk Sorak ile tekrar çekilip, 2016’nın kamu spotu olarak ekranlara taşınması planlanmaktadır. Gençlerin trafik güvenliği konusunda çözüm üretmelerini sağlamak ve yaratıcılıklarını arttırmak amacıyla hayata geçirilen ‘Trafik Hayattır! Kamu Spotu Yarışması’nın jürisinde ünlü yönetmen Ömer Faruk Sorak, gazeteci Elif Ergu, Yapımcı Oğuz Peri gibi önemli isimler yer almaktadır. Gençler tarafından ilgiyle karşılanan yarışmaya 493 senaryo başvurusu ulaşmıştır.

 

Toplum İçin Trafik Hayattır!

Trafik Hayattır! kapsamında belirlenen trafik güvenliği mesajlarının toplum geneline ulaşması için farkındalığı ve pratik bilgiyi bir arada sunan eğitim ve iletişim projeleri uygulanmaktadır.

 • 2015 yılına kamu kurumu ve özel kuruluşlarla yapılan eğitim işbirlikleriyle başlanmıştır. Mardin Valiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla düzenlenen eğitimlerle 257 kamu personeline ulaşılmış ve yerel otoritelerle trafik güvenliği sorununa çözüm aranmıştır.

 • İstanbul Autoshow Otomobil Fuarı’nda TÜYAP Fuar Alanı 12’nci Hall’de kurulan stantta, 10 gün boyunca katılımcılara bilgilendirme yapılmış, gerçek bir otomobilin iç düzeneği kullanılarak geliştirilen simülasyonda ziyaretçilerin 2,5 dakika süreyle araç kullanması sağlanmıştır. En iyi puanı alan 4 katılımcıya İstanbul Park’ta ileri sürüş eğitimi verilirken, Autoshow boyunca toplam 990 kişiye ulaşılmıştır.

 • Cep telefonu kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla trafik kazalarının en çok araç içi cep telefonu kullanımı nedeniyle gerçekleştiği belirlenen İzmir Seferihisar’da Sürdürülebilir Ulaşım Derneği ve Seferihisar Belediyesi işbirliğiyle ‘Kaçan İşaretler’ projesi geliştirilmiştir. Cep telefonuna bakarken trafik işaretlerinin kaçırıldığını vurgulayan gerilla aktivitesi, Doğrudan Pazarlama Ödülleri’nde ‘Gerilla Aktivitesi Ödülü’ne ve Kristal Elma’da ‘En İyi Outdoor Aktivitesi’ kategorisinde Gümüş Elmaya lâyık görülmüştür.

 • Trafik kazaların en yoğun olduğu bayram döneminde İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile işbirliği sağlanarak karayoluyla seyahat eden sürücülere ve yolculara trafik güvenliği uzmanları tarafından mini eğitim verilmiş ve bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır. Eskihisar ve Yenikapı iskelelerinde Kurban Bayramı haftası boyunca gerçekleşen etkinlikte emniyet kemerinin doğru açıdan bağlanması, koltukta doğru oturma şekli, koruyucu başlığın olması gereken eğimi gibi önemli konular 10.255 kişiye aktarılmıştır.

 • Etkinlik ve gerilla aktiviteleriyle beraber yürüttüğü başarılı iletişim projeleriyle de adından söz ettiren Trafik Hayattır!, dijital medyada blogger’larla işbirliği yaparak cep telefonu kullanımı ve aşırı hız konusunun önemini vurgulamış, yine aynı mesajı veren radyo spotu 60 radyo kanalında 144.450 saniye boyunca yayınlanmıştır.

Trafik güvenliği sorununa yalnızca kurallar ve yasaklarla çözüm bulunamayacağı gerçeğinden hareketle, eğitim projelerinin, saha aktivitelerinin, dijital medya uygulamalarının ve etkin medya iletişiminin uzun soluklu bir kültür değişimi yaratmak ve Trafik Hayattır! Platformu’nun devamlılığını sağlamak için vazgeçilmez unsurlar olduğu görülmektedir.  Trafik Hayattır! bugün olduğu gibi gelecekte de toplumda trafik güvenliği bilinci yaratmak için çalışmalarını sürdürecek, hayatlara değer katmaya devam edecektir.