Trafik Hayattır!

Trafikteki olumlu kültür dönüşümünün yaşamın her alanına pozitif katkı yapacağına, yaşanabilir şehirler ve yarınlar bırakacağına inanan Trafik Hayattır! Platformu, trafik güvenliği konusunda her yaş grubundan bireyin trafikteki davranış ve alışkanlıklarını değiştirecek, toplumun bilinçlenmesini sağlayacak, farklı hedef kitlelere yönelik bilinçlendirme çalışmaları yürütmektedir.

 

İçinde bulunduğumuz topluma hizmet edecek projeler üretirken, toplumun katılımını sağlamanın projelerin içselleştirilmesi için önemli olduğu görülmektedir. Bu görüşten hareketle Trafik Hayattır! Platformu düzenlediği yarışmalarla toplumu hem yaratmaya ve düşünmeye teşvik etmekte hem de trafik güvenliği olgusuna dikkat çekmektedir. Trafik Hayattır! Platformu gelecekte de interaktif projelere devam edecek,  gönüllü trafik elçileri yaratarak, taraftar müşteri anlayışını yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalarını sürdürecektir.

 

Çocuklar İçin Trafik Hayattır!

Geleceğe güvenle bakmak ve sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlamak için çocuklara yapılan her türlü yatırım ve destek önem taşımaktadır. 2014 verilerine göre, 78,5 milyon kişiden oluşan Türkiye nüfusunun %29,4’ ü çocuklardan oluşmakta, yine aynı verilere göre 2014 yılında 413 çocuk trafik kazasına bağlı olarak hayatını yitirirken, 50.000’e yakın çocuğun trafik kazası sebebiyle yaralanmış olduğu gözlemlenmektedir. Bu bilgiden hareketle Trafik Hayattır! Platformu “bir çocuk ülkesi” olarak tanımlayabileceğimiz ülkemizde trafik güvenliğiyle ilgili Kurumsal Sosyal So­rumluluk uygulamaları yürütmeyi önceliklendirmektedir.

 

 • Trafikte çocuk güvenliği konusunda farkındalık yaratmak ve araç için çocuk güvenliği konusunda aileleri bilgilendirmek için 2016 yılında yeni bir projeye imza atan platform, 5-14 yaş grubunun trafik kazalarından en çok etkilenen 2. grup olması ve ülkemizde de kazalardan etkilenen çocuk sayısının giderek artması sebebiyle ‘Trafikte Çocuk Güvenliği’ isimli bir inisiyatif başlatmıştır.
 • “Trafikte Çocuk Güvenliği” projesi kapsamında, bir yol haritası hazırlamak ve alınacak aksiyonları belirlemek üzere, Ankara, İzmir ve İstanbul’da 2015 yılı sonlarında Türkiye’nin ‘Araçta Çocuk Güvenliği’ araştırması gerçekleştirilmiştir. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile 3.000 kişiyle görüşülerek gerçekleştirilen araştırmayla, trafikte çocuk güvenliği konusunun aslında ülkemiz için hayati öneme sahip olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Araştırmaya göre ülkemizin üç büyük ilinde, çocuklu ailelerin sadece yüzde 23’ünün koltuk kullandığı belirlenmiştir
 • Oto koltuk kullanmama gerekçelerinde hem psikolojik etmenler hem de konuyla ilgili bilgi eksikliği  saptandığı için  projeye  teorik ve pedagojik yaklaşım getirecek danışman ekip desteği sağlanmıştır. Bu kapsamda, İngiltere Loughbourgh Üniversitesi’nden araçta hamile kadın ve çocuk güvenliği ile ilgili önemli araştırmalar yapan Prof. Dr Serpil Acar ve Prof. Dr. Memiş Acar ile psikolojik danışma ve rehberlik alanındaki çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Üstün Dökmen, Trafik Hayattır!’a danışman olarak katılmıştır.
 • Çocuk koltuğunun önce çocuklar tarafından benimsenmesi ve içselleştirilmesi için, oto koltuğunu bir süper kahraman olarak gösteren mini animasyon çocuk sinemalarında 2016 boyunca gösterilmiştir. 1998 salonda sergilenen çocuk filmlerinin reklamlarında toplam 886.206 çocuğa ulaşan animasyon aynı zamanda sosyal ve dijital medyada da yer almıştır.
 • Prof. Dr. Üstün Dökmen’in trafikte çocuk psikolojisini anlattığı viral film serisi 1,5 milyonun üzerinde izlenmeyle sosyal medya üzerinden ebeveynlere ulaşmıştır.
 • Son yıllarda etkinliği gittikçe artan sosyal medya kanaat önderleri de ‘Trafikte Çocuk Güvenliği’ projesinin iletişim çalışmalarına dahil edilmiş, Prof. Dr. Üstün Dökmen moderatörlüğünde yapılan eğitimde anne bloggerların yayınladığı görüntüler  8 milyonun üzerinde izlenme almıştır.
 • ‘Trafikte Çocuk Güvenliği’ projesinde yerel yönetim eğitimleri için Kadıköy Belediyesi ile çalışılmaya başlanmış, araç içi anne-bebek güvenliği içerikleri ‘Gebe Okulu’ eğitimlerinin içine entegre edilmiştir.
 • Özel sektörde İtameks firması ve Central Rent a Car ile İzmir Havaalanında araç kiralayan ailelere çocuk koltuğunu ücretsiz kiralamayı kapsayan bir işbirliği gerçekleştirilmiştir.
 • 13-15 Aralık tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleşen Anne Bebek Çocuk Fuarı’nda stand açılarak, güvenli sürüş simülasyonu ve trafik güvenliği eğitimleriyle fuara katılan 8713 anne-babaya ulaşma imkanı yakalanmıştır.

 

 

Gençler İçin Trafik Hayattır!

 

Trafik Hayattır! Platformu toplumun yarınlarını oluşturan ve trafik kültürünün olumlu yönde değişmesini sağlayacak en önemli güç olan gençlerin trafik kazalarından korunmasını ve trafik güvenliği konusunda bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla  gençler nezdinde de farkındalık çalışmaları yapmaktadır.

 

 • Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi, bugüne kadar 18 üniversitede 20.000’den fazla öğrenciye ulaşmıştır. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) tavsiye ettiği “sosyal seçmeli ders” kategorisine alınan uzaktan eğitim, trafik güvenliği içeriğiyle üniversite SCORM sistemine giren ilk Kurumsal Sorumluluk çalışmasıdır.
 • Trafik Güvenliği Uzaktan Eğitimi, 2016 yılında güncel mevzuatlara uygun olarak İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından güncellenmiş, öğrencilerin yararlanabileceği pratik bilgilerle donatılmıştır.
 • Gençleri trafik güvenliği konusuna dahil etmek ve konuyla ilgili üretmelerini sağlamak amacıyla başlatılan ‘Kamu Spotu Yarışması’ ile ilk kez trafik güvenliği ile ilgili interaktif ve geniş kapsamlı bir yarışmaya imza atılmıştır.
 • ‘Kamu Spotu Yarışması’ kapsamında katılımcılardan Trafik Hayattır!’ın iletişim çalışmalarında ana mesajlar olarak belirlenen, “Aşırı Hız Yapma’, ‘Cep Telefonu Kullanma’ ve ‘Emniyet Kemeri Tak’ mesajlarından birini içeren senaryolarını kısa film haline getirerek en fazla 45 saniyelik bir filmle anlatmaları istenmiş, kazanan proje sahibinin filmini, G.O.R.A, Vizontele, 8 Saniye gibi filmlerin ünlü yönetmeni Ömer Faruk Sorak ile yeniden çekeceği duyurulmuştur.
 • Kamu Spotu Yarışması’na toplam 422’si geçerli olmak üzere 783 başvuru gelmiş, yarı finale kalan 18 kişiden, 5’i 11 Mart 2016 tarihinde Grand Hyatt’da gerçekleşen jüri sunumuna davet edilmiştir.
 • Finale kalan 5 genç yetenek,  yönetmen Ömer Faruk Sorak, Hürriyet Gazetesi Yazarı Elif Ergu, Yapımcı Oğuz Peri, Doğuş Otomotiv Kurumsal İletişim Direktörü Koray Bebekoğlu’ndan oluşan jüriye  projelerini sunarak, birincilik için yarışmıştır. Jüri değerlendirmesi sonucu, ana fikri net ve doğrudan hedef kitleyle buluşturma becerisi nedeniyle Korhan Topçu’nun 5 kişilik bir ailenin yolcuğunu anlattığı “Emniyet Gelecektir” adlı film birinci olarak belirlenmiştir.
 • Trafik Hayattır! Platformu, Türkiye’nin farklı şehirlerinde üniversitelerde eğitim panelleri, sanal gerçeklik sürüş simülasyonu ve sosyal medya aktivite stantlarıyla gençlere ulaşmaktadır. 2016 Şubat ayında Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği etkinlikle 160 öğrenciye defansif sürüş teknikleri eğitimi vermiş, yüzlerce öğrenciye güvenli sürüş simülasyonu uygulatılmıştır.

 

Toplum İçin Trafik Hayattır!

Gelecek nesillere trafikte saygı kültürünün olduğu yarınlar bırakabilmek amacıyla tüm iş modelini insan odaklı yaklaşım üzerine inşa eden Trafik Hayattır! Platformu, çalışmalarını sürdürülebilir kılmak için toplumun tüm kesimlerine ulaşacak farkındalık çalışmaları yürütmektedir.

 

Kamu Spotu Yarışması’nın sonucunda birinci olan Korhan Topçu’nun ‘Emniyet Gelecektir’ isimli kamu spotu 88 kanalda 10.000’den fazla yayınlanmış, tüm kamu spotları arasında en çok yayınlanan kamu spotları arasına girmiştir.

 

Sosyal ve dijital medyada  trafik güvenliğiyle ilgili kritik verileri ‘Bunları Biliyor muydunuz?’ başlığı ile paylaşan Trafik Hayattır!, toplumu bu konuda bilgilendiren bir platform olarak konumlanmıştır.