Meslek Liseleri ile İş Birliği

MESLEK LİSELERİNE DESTEK

 

Volkswagen’in eğitim kurumlarına destek faaliyetleri kapsamında 2016 yılında mevcut okullara desteğin yanı sıra, yeni bir sınıf daha açılmıştır. 7. Doğuş Otomotiv Volkswagen Eğitim Laboratuvarı çalışmaları İstanbul Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tamamlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında okula fiziksel iyileştirme, ekipman, malzeme ve donanım desteği sağlanmıştır. 2016 yılı itibariyle Doğuş Otomotiv Volkswagen Eğitim Laboratuvarının bulunduğu mevcut okullar İstanbul Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ankara Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Diyarbakır Burhanettin Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adıyaman Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , Antalya Konyaaltı Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İstanbul Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere 7 adettir. Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Volkswagen Eğitim Laboratuvarı kurulması için 2016 yılında 325.000 TL yatırım yapılmıştır. Bu yatırımla sınıf, atölye kısımları yenilenmiş, eğitim aracı ve test cihazı verilmiş, malzeme ve ekipmanları değiştirilmiştir.

2016 yılında Doğuş Otomotiv olarak Volkswagen Eğitim Laboratuvarlarına 395.000 TL destek verilmiştir. Verilen bu destekle 2016 yılında da her yıl olduğu gibi yeni öğretim yılında tüm öğrencilere t-shirt, sweatshirt, iş önlüğü, iş ayakkabısı ve kitap desteğinde bulunulmuştur. Okullara eğitim araçları, demo parçaları, çeşitli alet ve cihaz bağışları yapılmıştır. Demo parça, eğitim dokümanı vb. olmak üzere eğitim malzemesi desteği verilen okul sayısı 2016 yılı itibariyle 135’e ulaşmıştır.

2016-2017 öğretim yılı için 5 okuldan 146 öğrenciye 21 yetkili servisimizde kış döneminde atölye stajları organize edilmiş, ayrıca yine bu okulların ikisinde bulunan  50 öğrenciye 2016 yaz dönemi için 12 yetkili servisimizde yaz stajı olanağı sağlanmıştır.

2016 öğretim yılında 7 okulda toplam 176 öğrenci sınıflarımızda eğitime başlamıştır. Sınıflarımızdan mezun olan öğrencilere de yetkili servislerimizde istihdam sağlanmıştır. 2016 yılında söz konusu sınıflardan toplam 80 öğrenci mezun olmuş, bu öğrencilerden 27’si yetkili servislerimizde çalışmaya başlamıştır. 33 öğrencimiz öğrenimine Yüksek Okul ya da Üniversitelerde devam etmekte ve 20 öğrencimiz ise farklı sektör veya markalarda çalışmaktadır. Bununla birlikte 2016 yılında toplam mezun sayımız 434’e ve öğrenimi devam eden öğrenci sayısı ise 365’e yükselmiştir. Doğuş Otolarda çalışan toplam 176 kişi Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Ankara Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden mezundur.

Her öğretim yılı başında Volkswagen Laboratuvarları’nda eğitim görecek öğrencilerin mülakatları, eğitim yılı içinde sürekli ders kitabı tedariği gibi konular da program dahilinde sürekli izlenen süreçler arasındadır. Bununla birlikte Meslek Lisesi öğretmenlerinin Doğuş Otomotiv bünyesinde Volkswagen Satış Sonrası Hizmetler eğitmenleri tarafından düzenlenen teknik eğitimlere katılımı ve güncel eğitim dokümanlarının temini de sağlanarak öğretmenlerin mesleki bilgilerinin gelişimine destek verilmektedir.

Ayrıca yıl içinde yapılan sürekli ziyaretler ve öğrenci görüşmeleriyle öğrenci beklenti, istek ve dilekleri alınmış, yönlendirme ve bilgilendirmeler yapılmıştır. Doğuş Otomotiv Volkswagen Eğitim Laboratuvarı 2016 mezunu öğrencileri için okullarında sertifika törenleri düzenlenmiştir.