Meslek Liseleri ile İş Birliği

MESLEK LİSELERİNE DESTEK

Volkswagen’in eğitim kurumlarına destek faaliyetleri kapsamında 2017 yılında mevcut okullara desteğin yanı sıra, yeni bir sınıf daha açılmıştır. 7. Doğuş Otomotiv Volkswagen Eğitim Laboratuvarı çalışmaları İstanbul Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tamamlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında okula fiziksel iyileştirme, ekipman, malzeme ve donanım desteği sağlanmıştır. 2017 yılı itibariyle Doğuş Otomotiv Volkswagen Eğitim Laboratuvarının bulunduğu mevcut okullar İstanbul Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, İstanbul Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Ankara Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Diyarbakır Burhanettin Yıldız Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adıyaman Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , Antalya Konyaaltı Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İzmir Şehit İdari Ataşe Çağlar Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere 8 adettir. Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Volkswagen Eğitim Laboratuvarı kurulması için 2016 yılında 325.000 TL yatırım yapılmıştır. İzmir Şehit İdari Ataşe Çağlar Yücel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Volkswagen Eğitim Laboratuvarı kurulması için 2017 yılında 442.125 TL yatırım yapılmıştır. Bu yatırımla sınıf, atölye kısımları yenilenmiş, eğitim aracı ve test cihazı verilmiş, malzeme ve ekipmanları değiştirilmiştir.

2017 yılında Doğuş Otomotiv olarak Volkswagen Eğitim Laboratuvarlarına 482.185 TL destek verilmiştir. Verilen bu destekle 2017 yılında da her yıl olduğu gibi yeni öğretim yılında tüm öğrencilere t-shirt, sweatshirt, iş önlüğü, iş ayakkabısı ve kitap desteğinde bulunulmuştur. Okullara eğitim araçları, demo parçaları, çeşitli alet ve cihaz bağışları yapılmıştır. Demo parça, eğitim dokümanı vb. olmak üzere eğitim malzemesi desteği verilen okul sayısı 2017 yılı itibariyle 147’ye ulaşmıştır.

2017-2018 öğretim yılı için 6 okuldan 163 öğrenciye 23 Yetkili Servisimizde kış döneminde atölye stajları organize edilmiş, ayrıca yine bu okulların ikisinde bulunan  71 öğrenciye 2017 yaz dönemi için 9 Yetkili Servisimizde yaz stajı olanağı sağlanmıştır.

2017 öğretim yılında 8 okulda toplam 210 öğrenci sınıflarımızda eğitime başlamıştır. Sınıflarımızdan mezun olan öğrencilere de Yetkili Servislerimizde istihdam sağlanmıştır. 2017 yılında söz konusu sınıflardan toplam 97 öğrenci mezun olmuş, bu öğrencilerden 18’i Yetkili Servislerimizde çalışmaya başlamıştır. 61 öğrencimiz öğrenimine Yüksek Okul ya da Üniversitelerde devam etmekte ve 18 öğrencimiz ise farklı sektör veya markalarda çalışmaktadır. Bununla birlikte 2017 yılında toplam mezun sayımız 530’a ve öğrenimi devam eden öğrenci sayısı ise 477’ye yükselmiştir.

Her öğretim yılı başında Volkswagen Laboratuvarları’nda eğitim görecek öğrencilerin mülakatları, eğitim yılı içinde sürekli ders kitabı tedariği gibi konular da program dahilinde sürekli izlenen süreçler arasındadır. Bununla birlikte Meslek Lisesi öğretmenlerinin Doğuş Otomotiv bünyesinde Volkswagen Satış Sonrası Hizmetler eğitmenleri tarafından düzenlenen teknik eğitimlere katılımı ve güncel eğitim dokümanlarının temini de sağlanarak öğretmenlerin mesleki bilgilerinin gelişimine destek verilmektedir.

Ayrıca yıl içinde yapılan sürekli ziyaretler ve öğrenci görüşmeleriyle öğrenci beklenti, istek ve dilekleri alınmış, yönlendirme ve bilgilendirmeler yapılmıştır. Doğuş Otomotiv Volkswagen Eğitim Laboratuvarı 2017 mezunu öğrencileri için okullarında sertifika törenleri düzenlenmiştir.