Meslek Liseleri ile İş Birliği

Volkswagen’in eğitim kurumlarına destek faaliyetleri kapsamında 2015 yılında mevcut okullara desteğin yanı sıra, yeni bir sınıf daha açılmıştır. 6. Volkswagen Eğitim Laboratuvarı çalışmaları Antalya Konyaaltı Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde tamamlanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında okula fiziksel iyileştirme, ekipman, malzeme ve donanım desteği sağlanmıştır. 2015 yılı itibariyle Doğuş Otomotiv Volkswagen Eğitim Laboratuvarı’nın bulunduğu mevcut okullar İstanbul Şişli Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Samandıra Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Ankara Gazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Diyarbakır Burhanettin Yıldız Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi , Adıyaman Besni Osman İsot Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , Antalya Konyaaltı Bahtılı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere 6 adettir. Şişli Endüstri Meslek Lisesi Volkswagen Eğitim Laboratuvarı’nda 2015 yılında renovasyon yapılarak sınıf, atelye ve eğitim aracı yenilenmiş, malzeme ve ekipmanları değiştirilmiştir. 2015 yılında Doğuş Otomotiv Volkswagen Eğitim Laboratuvarlarına bu kapsamda 500.000 TL nin üzerinde destek verilmiştir. Bununla birlikte Doğuş Oto Maslak 2015 yılında Şişli de Kaporta ve Boya sınıfı açmıştır.

2015 yılında da her yıl olduğu gibi yeni öğretim yılında tüm öğrencilere iş önlüğü, iş ayakkabısı, kıyafet , kitap desteğinde bulunulmuştur. Okullara eğitim araçları, demo parçaları, çeşitli alet ve cihaz bağışları yapılmıştır. Demo parça, eğitim dokümanı vb. olmak üzere eğitim malzemesi desteği verilen okul sayısı 124’e ulaşmıştır.

2015 -2016 öğretim yılı için 4 okuldan yaklaşık 150 öğrenciye 18 Yetkili Servisimizde atölye  stajları organize edilmiş, ayrıca 6 okulda yaklaşık 123 öğrenci sınıflarımızda eğitime başlamıştır. Sınıflarımızdan mezun olan öğrencilere de Yetkili Servislerimize istihdam sağlanmıştır. 2015 yılında söz konusu sınıflardan toplam 64 öğrenci mezun olmuş, bu öğrencilerden 16’sı Yetkili Servislerimizde çalışmaya başlamıştır. 31 öğrencimiz öğrenimine Yüksek Okul ya da Üniversitelerde devam etmekte ve 17 öğrencimiz farklı sektör veya markalarda çalışmaktadır. Bununla birlikte 2015 yılında toplam mezun sayımız 354’e ve öğrenimi devam eden öğrenci sayısı ise 263’e yükselmiştir. Doğuş Otolar’da toplam 182 çalışanımız Şişli Endüstri Meslek Lisesi ve Ankara Gazi Endüstri Meslek Lisesi’nden mezundur. Çalışma kapsamında mevcut ve mezun öğrenci takibinin yapılabilmesi için bir sistem kurulması hedeflerimiz arasındadır.

Her öğretim yılı başında Volkswagen Laboratuvarlarında eğitim görecek öğrencilerin mülakatları, eğitim yılı içinde sürekli ders kitabı tedariği gibi konular da program dahilinde sürekli izlenen süreçler arasındadır. Bununla birlikte Meslek Lisesi öğretmenlerinin Doğuş Otomotiv bünyesinde düzenlenen teknik eğitimlere katılımı ve güncel eğitim dokümanlarının temini de sağlanarak öğretmenlerin mesleki bilgilerinin gelişimine destek verilmektedir.

Ayrıca yıl içinde yapılan sürekli ziyaretler ve öğrenci görüşmeleriyle öğrenci beklenti, istek ve dilekleri alınmış, yönlendirme ve bilgilendirme faaliyetleri yapılmıştır. Diyarbakır Burhanettin Yıldız Endüstri Volkswagen Laboratuvarı öğrencileri için, 2 günlük Doğuş Otomotiv Lojistik, Eğitim Merkezi ve İstanbul gezileri organize edilmiş ve eğitimler verilmiştir. Bu geziye 60 öğrenci katılmış olup; Şekerpınar eğitim merkezinde seminer verilmiştir.

Bununla birlikte Meslek Lisesi öğretmenlerinin Doğuş Otomotiv bünyesinde VW SSH eğitmenleri tarafından düzenlenen teknik eğitimlere katılımı devam etmektedir. Güncel eğitim dokümanlarının temini de sağlanarak öğretmenlerin mesleki bilgilerinin gelişimine destek verilmektedir.