İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı’nın Mesajı

Ali Bilaloğlu

 İcra Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı

TAM 25 YILDIR TUTKULARIMIZIN PEŞİNDEYİZ!

Doğuş Otomotiv’in hikayesi aslında bir tutkunun hayat bulması hikayesi.

Tam 25 yıldır, bugün sayısı 2 milyona ulaşan her yaştan otomotiv sevdalısının geniş hayallerine, beklentilerinin üzerinde çözümler bulma tutkusuyla iş yapan, 8.000 kişilik büyük bir aileyiz!

Volkswagen ve Audi markalarının Türkiye distribütörlüğünü imzaladığımız 1994 yılında, Volkswagen AG gibi dev bir şirketi Türkiye’de tüketicilerle buluşturmanın heyecanı yüreklerimizdeydi. Kurucumuz ve ebedi başkanımız merhum Ayhan Şahenk’in “Benim en büyük sermayem çalışma arkadaşlarım” sözü Doğuş Otomotiv’in temel yapı taşını oluşturdu. Yüzde 0,5 pazar payı ile girdiğimiz otomotiv pazarında o zamana kadar yılda 40 Volkswagen satılırken, biz sadece 56 kişilik bir ekip ile 3 ayda 250 araç sattık!  O günden bugüne de insan odaklı felsefemiz, birbirimize olan inancımız, ‘Bunu Birlikte Başardık!’ deme alışkanlığımız ve heyecanımız hiç değişmedi. 

Doğuş Otomotiv olarak, hep dinamik, yeninin peşinde ve öncü olmanın gayretinde olduk.  Koyduğumuz hedef, Volkswagen Grubu’nun sahip olduğu tüm markaları temsil etmekti.

Bugün, üreticimiz ve distribütörlük anlaşmamızı süresiz yenilediğimiz iş ortağımız Volkswagen AG, piyasa değeri 73.3 milyar dolarlık bir dev haline geldi. Biz de, tam çeyrek asırdır, güçlü bir ortağı olarak bu devin yanında yer alıyoruz.

Volkswagen AG tarafından örnek gösterilecek işlere imza atarak, satış, satış sonrası ve pazarlama alanlarında ulusal ve uluslararası pek çok ödüle layık görüldük, görülmeye de devam ediyoruz.

2000 yılında, milenyuma merhaba derken, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, sadece internet üzerinden, bir modelimizin, VW Lupo’nun satışını gerçekleştirdik.  

Volkswagen AG’nin uluslararası satış eğitimini dünyada uygulayan ilk distribütörü olduk.

Süreklilik ve istikrar felsefemizin uzantısı olarak 2004 yılında Doğuş Otomotiv hisselerini halka arz ettik. 

Ülkemize sosyal sorumluluk alanında örnek bir proje kazandırdık. 2004 yılında Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ferit F. Şahenk' in temellerini attığı, Trafik Hayattır! Platformu ile tam 15 yıldır toplumun tüm kesimlerinin trafik konusunda pozitif kültürel dönüşümü için emek harcadık. Trafik Hayattır! üniversitelerde ders olarak okutulan ilk kurumsal sorumluluk projesi oldu.

Türkiye’de sektörünün GRI standartlarında ilk Kurumsal Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladık, ertesi yıl Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (Global Compact) imzaladık.

2012 yılında VW AG tarafından 152 ülke arasında ‘En İyi Distribütör’ seçildik.

Caravelle modelinin dünya lansmanını İstanbul Autoshow’da gerçekleştirdik.

100 bin adetlik satış rakamına ulaşan ilk ithal marka olduk.

Yüzde 99 bulunabilirlik değerine ulaşarak VW AG Lojistik Merkezleri arasında birinciliğe hak kazandık.

Volkswagen markamız ile 6 yıl üst üste ‘Türkiye’nin En Sevilen Markası’ unvanına layık görüldük.

İstinye Park’ta açılan Audi City, dünyadaki sayılı dijital showroomlardan biri oldu.  

Kadınlara işte fırsat eşitliği verilmesi için Dünya Ekonomik Forumu tarafından oluşturulan İş’te Eşitlik platformunun öncü ve aktif şirketlerinden biri olduk.

Çalışmalarımızın bir sonucu olarak Yönetim Kurulumuzdaki yüzde 50 kadın üye oranıyla BIST Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu Endeksi’nde kayıtlı tüm şirketler arasında en yüksek puanı alan şirket olduk ve “2018 Kadınlarla Güçlendirilmiş Yönetim Kurulu” ödülünü kazandık.

25 yılda bu ilkleri hayata geçirirken, paydaşlarımıza, yatırımcılarımıza ve Türkiye ekonomisine de katkı sağladık.

Bugün Doğuş Otomotiv, Türkiye’nin en büyük 20 şirketi arasında yer alıyor.

Temel yapı taşını insan kaynaklarımızın oluşturduğu güçlü kurumsal yapımız, öğrenen organizasyon felsefemiz, yeniliklere hızlı adaptasyon kabiliyetimiz ve ilk günden bu yana her zaman kol kola yürüdüğümüz sağlam yetkili satıcı teşkilatımız ve değerli iş ortaklarımız ile geçmişte olduğu gibi gelecekte de tutkumuzun hikayesini coşkuyla yazmaya ve anlatmaya devam edeceğiz.

Bizi bugünlere getiren, başta değerli insan kaynağımız olmak üzere, tüm müşterilerimize ve iş ortaklarımıza teşekkürlerimle…

Nice 25 yıllara!