YÖNETİM KURULU BAŞKANI'NIN MESAJI

TÜRKİYE ÇAPINDA 1,7 MİLYON ADETLİK ARAÇ SATIŞI GERÇEKLEŞTİRMİŞ VERİMLİLİK ODAKLI VE ÖĞRENEN BİR YAPIYA SAHİP ŞİRKETİZ.

Değerli Doğuş Otomotiv Paydaşları,

2016 faaliyet dönemi, küresel ekonomide zorlu koşulların test edildiği bir yıl olarak kayda geçti. Uzun bir süredir etkisini hissettiren kırılganlıkların sonucunda küresel ekonomi, potansiyelinin altında kalarak %3,1 düzeyinde büyüme yakaladı. Tüm sermaye piyasalarında merakla beklenen Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artırım kararı yılın son ayında gerçekleşti.

Fed'in 2017 yılında da faiz artırımına devam edeceğini açıklaması uluslararası sermaye çevrelerinde ABD dolarının yerel para birimleri karşısındaki güçlü konumunun önümüzdeki dönemde de süreceğini gösterdi. Donald Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi ve İngiltere'nin referandum ile AB'den çıkış kararı alması, gelişmiş ekonomiler için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. OPEC üyesi ülkelerin ve Rusya'nın petrol arzını kısmaya yönelik kararı ise petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde de artış eğiliminde olacağına işaret ediyor.

Küresel otomotiv sektörü canlılığını korudu

Küresel ölçekte canlılığını koruyan ender sektörler arasında yer alan otomotiv sektörü, 2016 yılsonu itibarıyla 90 milyon adetlik üretim rakamını geçti. Sektörün tüm büyük markaları için Çin pazarı çekim merkezi olmayı sürdürürken, Amerikan ve Avrupa pazarlarındaki toparlanma sektördeki Ar-Ge ve lansman faaliyetleri için önemli bir motivasyon kaynağı oldu. Büyük otomotiv markaları arasındaki küresel rekabet 2016 yılında da teknoloji ve tasarım odaklı ürünler üzerinden devam ederken, gelişmiş ülkelerdeki korumacı ekonomi politikalarının yaygınlaşması bu rekabeti daha keskin bir hale getirdi.

Türkiye, makro-ekonomik disiplininden ödün vermedi

Küresel ekonomide yükselen ekonomiler aleyhine yaşanan ekonomik gelişmelerin yanı sıra kırılgan bir politik konjonktürle karşılaşan Türkiye için 2016 yılı zorlu bir yıl oldu. Standard & Poor's ve Moody's'in ülkemizin kredi notunu düşürmesine karşın, Türkiye bütçe disiplinden ödün vermeyerek yılın ilk 9 aylık verilerine göre %2,4 seviyesinde büyüme sağladı.

Türkiye otomotiv pazarından 1 milyon araçlık satış performansı

Türkiye otomotiv pazarı, 2016 yılsonu itibarıyla ağır vasıta da dahil olmak üzere 1 milyon araç satış rakamına ulaşarak güçlü satış performansıyla öne çıktı. Türkiye'de Avrupa pazarına kıyasla araç sahiplik oranı açısından güçlü bir tüketim ivmesinin bulunması ve otomotivin kamuoyunda bir yatırım aracı olarak görülmeye devam etmesi pazardaki talebin sürmesinde belirleyici oldu. Türkiye otomotiv pazarının en deneyimli oyuncularından biri olarak bu dinamikleri yakından takip ederek iş süreçlerimizi geliştirmeye önümüzdeki dönemde de kararlılıkla devam edeceğiz.

Doğuş Otomotiv, rekabet üstünlükleriyle ön plana çıkacak

Doğuş Otomotiv olarak 2016 yılının son çeyreğinde başlayan döviz kurlarındaki hareketlenmenin otomotiv pazarının temel dinamiklerini etkileyeceğini düşünüyoruz. İşletme giderlerinden yakıt ve yedek parça fiyatlarına kadar sektörü çok boyutlu bir biçimde etkileyecek kur hareketinin yanı sıra vergi yükünün artmasıyla 2017 yılında sektördeki daralma beklentisini doğal karşılamak gerek. Doğuş Otomotiv olarak temel rekabet üstünlüklerimizi etkin bir şekilde kullanarak bu süreçte de başarımızı koruma kararlılığında olacağız.

Verimli ve öğrenen bir şirket yapısı: Doğuş Otomotiv

Volkswagen Gruba ait 12 prestijli markanın distribütörü Doğuş Otomotiv olarak, Türkiye genelinde satış, satış sonrası hizmetler, ikinci el araç ve araç finansmanı süreçlerini yöneterek 2016 yılında da sektörde referans gösterilen başarılara ulaştık.

Bugüne kadar Türkiye çapında 1,7 milyon adetlik araç satışı gerçekleştirmiş verimlilik odaklı ve öğrenen bir yapıya sahip şirketiz.

Sadece satış adetlerimiz ile değil, hizmet verdiğimiz her alanda yakaladığımız yüksek standartlar sayesinde müşteri bağlılığında da sektörde öncü olmayı başardık.

Deneyimli insan kaynağımız en önemli güvencemiz

Yetkin ve deneyimli insan kaynağımız; 2016'da da iş süreçlerimizin üç temel dayanak noktası olan üretici firmalarla ilişkiler, yetkili satıcı organizasyonumuz ve teknolojik hizmet altyapımızın ortak hedefler doğrultusunda faaliyet yürütmesinde kilit görevler üstlenmeye devam etti. Doğuş Otomotiv olarak dayanağını bu sağlam temellere oturtan güçlü yapımız ile önümüzdeki dönemde de verimlilik odaklı iş süreçlerine imza atacağız.

Başarı yolculuğumuz devam edecek…

Doğuş Otomotiv'in 2016 yılındaki faaliyetlerine desteklerini esirgemeyen tüm paydaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Türkiye otomotiv sektörünün gelişiminde önemli görevler üstlenen ve kalite standartlarını yükselten bir şirket olarak önümüzdeki dönemde de kesintisiz başarı çizgimizi sürdüreceğiz.

Saygılarımla,

Aclan Acar
Yönetim Kurulu Başkanı