BENTLEY&
LAMBORGHINI

2015 YILINDA GLOBAL LANSMANI GERÇEKLEŞTİRİLEN "DÜNYANIN EN HIZLI VE EN GÜÇLÜ" SUV'U BENTAYGA 2016 YILINDA TÜRKİYE'DE SATIŞA SUNULDU.

Otomobil tarihinin en prestijli ve lüks modelleri

Bentley Motors, bir tren mühendisi olan Walter Owen Bentley tarafından 1919 yılında kurulmuştur. Marka, günümüzde Volkswagen AG çatısı altında yoluna devam etmektedir. İngiliz markası Bentley, 1910'lu yılların başından beri otomobil tarihinin en prestijli ve lüks modellerini üretmesiyle tanınmaktadır.

Automobili Lamborghini, 1963 yılında Ferruccio Lamborghini tarafından kurulmuştur. Markanın üretimi, kurulduğu günden bu yana İtalya'nın Bologna kentinde gerçekleştirilmektedir. Lamborghini, 1998'de tüm hisselerinin Audi AG tarafından satın alınmasından sonra güçlü ve üstün teknolojiyle donatılmış yeni modeller sunarak hızlı bir yükselişe geçmiştir.

2016: Sürdürülebilir başarı

2016 yılında Bentley markası sürdürülebilir başarısını korurken, Lamborghini markası da Huracan modeliyle birlikte rekabetteki yerini sağlamlaştırmıştır.

Geride bıraktığımız zorlu yıla rağmen Bentley markası toplam 14 satışın 4 adedini yeni SUV'si Bentayga ile gerçekleştirmiştir. Yıl boyunca Bentley, 2 GT Speed, 2 GT V8, 2 GT V8S, 2 GT Convertible ve 2 adet Flying Spur satış ve teslimatı gerçekleştirmiştir.

2016 yılında Lamborghini'de ise 4 Huracan ve 3 Aventador satışı yapılarak toplamda 7 adet araç satışı gerçekleştirilmiştir. Bu satışların 2 si Huracan Spyder ve Aventador Roadster olmak üzere performans ve lüksü bir arada sunan üzeri açılabilir modellerden oluşmaktadır.

Marka iletişimine devam

2016 yılında Bentley ve Lamborghini markalarına yönelik pazarlama iletişimi yatırımlarına devam edilmiştir. Yıl içinde gerçekleştirilen çalışmalardan satır başları şu şekildedir:

  • Dünyanın en hızlı ve güçlü SUV'si Bentayga'nın lansmanı kapsamında 18-20 Nisan tarihlerinde basın test sürüşü gerçekleştirilmiştir. Toplam 500 km sürüş içeren organizasyon, Almanya Munich Havalimanı'ndan başlayarak Avusturya Kitzbühel'de sonlanmıştır. Günlük gazetelerin katılımıyla gerçekleşen sürüşün geniş ve etkili yansımaları alınmıştır. 7-8 Aralık tarihlerinde de Marbella'da gerçekleştirilen Bentayga Diesel global medya organizasyonuna katılım sağlanmıştır.
  • Automobili Lamborghini tarafından, 14-15 Aralık tarihlerinde Türk medya grubu özelinde test sürüşü ve fabrika ziyareti organize edilmiştir. Otomotiv ve lifestyle basın katılımı olan organizasyonda Huracan ve Aventador modelleri test edilmiş, geniş kapsamlı yansımalar alınmıştır.
  • Yıl boyunca Bentley Motors ve Automobili Lamborghini global pazarlama planları doğrultusunda sürdürülebilir iletişim çalışmaları gerçekleştirilmiştir.